The evaluation of an early childhood intervention program: A long-term follow-up study
Erken çocukluk dönemi müdahale programı değerlendirmesi: Uzun-dönem izleme çalışması
  1. Tez No: 958407
  2. Yazar: BELİZ KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU, PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yaşamlarının ilk yıllarında düşük uyaranlı bir ortamda yoksulluk ve kötü ebeveynlik deneyimleyen çocuklar, gelişimsel alanlarda sorunlar geliştirmeye yatkındır. Ev ziyareti temelli müdahaleler, dezavantajlı ailelerde ebeveynlik becerilerini ve çocuk gelişimini destekleme konusunda umut vericidir, ancak program faydalarının kalıcılığına ilişkin değerlendirmeler nadirdir. Çalışmanın amacı, İstanbul95 Aile Rehberlik Programı için 3 yıllık bir izleme çalışması gerçekleştirerek müdahale anneleri ve 5 yaşındaki çocuklarından oluşan bir alt örneklemde elde edilen faydaların kalıcılığını incelemektir. Müdahale çocuklarının gelişimsel alanlarda kontrol çocuklarından daha yüksek puan alması öngörülmektedir. İkinci olarak, müdahale annelerinin kontrol grubu annelerine kıyasla 5 yaşındaki çocuklarına karşı destekleyici ebeveynlik uygulamalarını daha sık sergilemeleri beklenmektedir. Son olarak, ebeveynlerin 18 ay-destekleyici ebeveynlik davranışlarının müdahalenin çocukların 5 yaşındaki sonuç davranışlarına etkisinde aracılık etmesi beklenmektedir. Ebeveynlik ve çocuk gelişimi açısından müdahale ve kontrol grupları arasında çocukların kelime dağarcığı dışında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca okul öncesi eğitime kaydolan müdahale çocukları okula hazırlık becerilerinde daha iyi performans göstermişlerdir, ancak aynı örüntü kontrol çocukları arasında bulunmamıştır. Sonuçlar geçmiş araştırmalar ışığında tartışılmış ve araştırma tasarımı ve program uygulamalarıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children, who experience poverty and poor parenting in a low-stimulus environment in their first years of life, are at great risk for developmental problems. The home visitation interventions are promising to enhance parenting skills and child development among at-risk samples, yet, the evaluations of sustained benefits are scarce in the literature. The aim of the current study was to conduct a 3-year follow-up evaluation for Istanbul95 Family Guidance Program, and to examine the sustained benefits in a subsample of intervention mothers and their 5-year-old children from the original study. Firstly, the intervention children were expected to receive higher scores on developmental skills than the control children at age 5. Secondly, the intervention mothers were expected to display stimulating practices more frequently towards their 5-year-olds compared to the control group mothers. Lastly, the stimulating parenting at 18-months of age was expected to mediate the relationship between intervention status and child outcomes at age 5. The results indicated that there was no statistically significant difference between the intervention and control groups in terms of parenting and child development, except for vocabulary size. Also, when intervention children were enrolled to a preschool, they showed better performance in school readiness skills, yet the same pattern was not found among the control children. The results were discussed in light of the past research and suggestions regarding to research design and program implementations were made.