Impact of social media advertisements on eating disorders
Sosyal medya reklamlarının yeme bozukluklarına etkisi
- Tez No: 958418
- Danışmanlar: DR. MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, özellikle sağlıklı gıdaları tanıtan sosyal medya reklamlarının, tüketicilerin tutumları, niyetleri ve davranışları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ayrıca, yeme bozukluğu belirtilerinin bu ilişkilerde nasıl bir rol oynadığı da araştırılmıştır. Çalışma, Değer–Tutum–Davranış modeline dayanarak hem bilişsel hem de duygusal faktörleri içeren bir yaklaşımla Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yürütülmüştür. Her iki ülkeden toplam 281 geçerli anket yanıtı toplanmış ve veriler ülke bazında ayrı ayrı analiz edilmiştir. Sonuçlar, sosyal medya reklam değeri değişkeninin, her iki örneklemde de sağlıklı gıda reklamlarına yönelik olumlu tutumların güçlü bir etkeni olduğunu göstermiştir. Hedonik ve faydacı değerlerin etkisi ise daha zayıf kalmıştır. Tutum, özellikle Türkiye örnekleminde, hem davranışsal niyet hem de tüketici tepkisi üzerinde anlamlı etki göstermiştir. Yeme bozukluğu belirtileri, sosyal medya reklam değeri ile tutum arasındaki ilişkiyi Türkiye'de anlamlı biçimde etkilemese de Amerika örnekleminde düşük oranda zayıflatmıştır. Bu durum, yeme bozukluğu riski taşıyan bireylerin, gıdayla ilgili içeriklerden bilişsel ya da duygusal olarak uzaklaşabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, dijital pazarlama ve sağlık iletişimi açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır. Özellikle psikolojik olarak kırılgan tüketici gruplarına yönelik daha hassas ve güvenilir mesajlar geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of social media advertisements, especially those promoting healthy foods, on consumer attitudes, intentions, and behaviors. The study also considers how eating disorder symptoms moderate these relationships. The research integrates both cognitive and emotional factors and includes data from two countries: Turkey and the United States. A total of 281 valid survey responses were collected and analyzed separately for each country. The results show that social media ad value is a strong predictor of positive attitudes toward healthy food promotions in both samples. While hedonic and utilitarian values had weaker effects, attitude significantly influenced both behavioral intention and consumer response, especially in the Turkish sample. Eating disorder symptoms moderated the relationship between social media ad value and attitude. This suggests a possible emotional or cognitive distancing from food-related content among at-risk individuals. These findings offer practical implications for digital marketing and health communication. They highlight the need for more sensitive and trustworthy messaging, especially when targeting consumers who may be psychologically vulnerable to food-related content.