Factors influencing teacher retention: A case study in a private preschool in Istanbul
Öğretmenlerin kurumda kalma kararını etkileyen faktörler: İstanbul'daki özel bir okulöncesi kurumunda vaka çalışması
- Tez No: 958440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BERNA YATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Öğretmenlerin kurumlarında uzun süre görev yapmaları (teacher retention), okulöncesi eğitimde kritik bir konudur; çünkü yüksek öğretmen iş gücü devir hızı eğitim sürekliliğini olumsuz etkiler, öğrenci öğrenme çıktılarını bozar ve işe alım maliyetlerini artırır. Kamu okullarında öğretmenlerin okulda kalma davranışları üzerine kapsamlı araştırmalar yapılmasına rağmen, özel okulöncesi kurumlarda bu konudaki çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı, düşük öğretmen iş gücü devir hızı ile öne çıkan, özel bir okulöncesi kurumunda öğretmenlerin okulda kalma davranışlarını etkileyen faktörleri incelemektir. Araştırma, Wenger'in (1998) Uygulama Toplulukları (Communities of Practice - CoP) teorisi, Meyer ve Allen'ın (1991) Üç Bileşenli Bağlılık Modeli ve Vygotsky'nin (1978) Sosyal Yapılandırmacı Kuramı temel alınarak yürütülmüştür. Araştırma kapsamında 18 okulöncesi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Sonuçlar, güçlü mesleki ilişkiler, açık iletişim ve işbirlikçi okul kültürünün, öğretmenlerin kuruma bağlılığını; özerklik, adalet ve takdir içeren liderlik yaklaşımlarının ise öğretmenlerin okulda kalma eğilimlerini güçlendirdiği belirlenmiştir. Kurumsal politikalar, mesleki gelişim fırsatları, yapılandırılmış karar alma süreçleri ve kapsayıcı liderlik modellerine yapılan yatırımların, öğretmen sirkülasyonunu azaltabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, özel okulöncesi eğitim bağlamında öğretmen bağlılığı literatürüne katkı sağlamakta ve öğretmenlerin okulda kalmalarını desteklemeye yönelik politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teacher retention is a critical issue in early childhood education (ECE), as high teacher turnover negatively impacts educational continuity, student learning outcomes, and recruitment costs. While extensive research has explored teacher retention in public schools, studies focusing on private preschool institutions remain limited. This study investigates the factors influencing teacher retention in a private early childhood institution with low turnover rates. Guided by Wenger's (1998) Communities of Practice (CoP) framework, Meyer and Allen's (1991) Three-Component Model of Commitment, and Vygotsky's (1978) Social Constructivist Theory, semi-structured interviews were conducted with 18 preschool teachers. Thematic analysis was utilized to examine the data. Findings reveal that strong collegial relationships, open communication, and a collaborative school culture significantly enhance teacher commitment. Additionally, leadership practices emphasizing autonomy, fairness, and recognition strongly support teacher retention. Institutional policies prioritizing professional development opportunities, collegial support, and inclusive leadership structures effectively decrease turnover. This study contributes to the literature on teacher retention within private early childhood education contexts and provides policy recommendations to support teacher retention.