Gaining insights through analyzing critical incidents in undergraduate level school counseling practicum: A case study
Lisans düzeyi okul psikolojik danışmanlığı uygulamasında yaşanan kritik olayların analizi yoluyla içgörü edinmek: Bir durum çalışması
- Tez No: 958442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TOSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu nitel durum çalışması, lisans düzeyi okul psikolojik danışmanlığı uygulama ve süpervizyonunda yaşanan kritik olayları (KO), psikolojik danışmanlık öğrencilerinin mesleki ve kişisel gelişimlerini ve kariyer yönelimlerini nasıl etkilediğini anlamak amacıyla incelemiştir. 2021 - 2024 akademik yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde uygulamaya kaydolan 10 öğrenci, KO'ları dört bağlamda anlatmışlardır. Danışmanlık uygulamalarına ilişkin KO'lar, yanlış yargıyı fark etme, beklenmedik sorumluluk ve ciddi vakaya tanıklık etmeyi kapsamaktadır. Saha süpervizörüne ilişkin KO'lar uygulama öğrencilerine yönelik tutum, öğrencilere yaklaşım, danışman rolünün benimsenmesi ve olumlu geribildirimi kapsamaktadır. Grup süpervizyonunda fakülte süpervizörüne ilişkin KO'lar regülasyon becerileri, yapıcı geribildirim, destekleyici tutum, kavramsal zenginleştirme ve göz ardı edilmeyi kapsamaktadır. Grup süpervizyonunda akranlara ilişkin KO'lar destek verme, paylaşılan deneyimler, akranın vaka süpervizyonuna tanıklık etme ve akrandaki değişimi gözlemlemeyi kapsamaktadır. Belirlenen KO'ların öğrencilerin mesleki gelişimlerini bilgi ve becerileri, mesleki duyarlılığı, mesleki güveni, işbirliği ve desteği ve mesleki kimliği geliştirerek etkilediği görülmüştür. KO'ların öğrencilerin kişisel gelişimini öz farkındalık ve yansıtma, duygusal düzenleme ve dayanıklılık, kişilerarası beceri ve empati ve şefkat yoluyla etkilediği görülmüştür. KO'ların motivasyon ve bağlılık, mesleğe uygunluk algısı ve kariyer keşfi ile öğrencilerin kariyer yönelimlerini etkilediği görülmüştür. Çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve gelecekteki araştırma ve uygulamalar için çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study explored critical incidents (CIs) in undergraduate-level school counseling practicum and its supervision to understand how these experiences impacted counseling students' professional and personal development, and career orientation. 10 counseling students at Boğaziçi University who were enrolled in practicum between 2021 and 2024 narrated CIs in four contexts. CIs related to counseling practice included experiences of recognizing a misjudgment, unexpected responsibility, and witnessing a severe case. CIs related to site supervisor included attitude toward practicum students, conduct with students, embracement of the counselor role, and positive feedback. CIs related to faculty supervisor in group supervision included regulation skills, constructive feedback, supportive attitude, conceptual enrichment, and being overlooked. CIs related to peers in the group supervision included giving support, shared experiences, witnessing peer's case supervision, and observing changes in peer. Identified CIs seemed to impact counseling students' professional development through knowledge and skills, professional sensitivity, professional confidence, collaboration and support, and professional identity. Furthermore, CIs seemed to impact counseling students' personal development through self-awareness and reflection, emotional regulation and resilience, interpersonal skills, and empathy and compassion. Lastly, CIs seemed to impact counseling students' career orientation through motivation and commitment, perceived fit for the profession, and career exploration. Strengths, limitations and recommendations for future research and practice are discussed.