Freedom and the unintelligibility of evil in Kant's moral philosophy
Kant'ın ahlak felsefesinde özgürlük ve kötülüğün anlaşılmazlığı
  1. Tez No: 958445
  2. Yazar: BERKE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, Kant'ın ahlak felsefesine verilen klasik bir eleştiri incelenmektedir. Kant'a göre, özgür iradenin yasası ahlak yasasıdır. Carl Leonard Reinhold ise Kant'ın görüşünün, özgür ve kötü eylemi imkansız hale getirdiğini savunmuştur. Tezin ilk bölümünde Reinhold'un eleştirisi ve Kant'ın Reinhold'a verdiği cevap incelenmektedir. İkinci ve üçüncü bölümlerinde ise çağdaş felsefede Reinhold'un itirazına verilen Kantçı cevaplar incelenmektedir. Tezin son bölümünde ise Kant'ın ölümünden sonra yayınlanan notları Reinhold ile olan tartışması bağlamında değerlendirilecektir. Tezde sunulan okumaya göre, Kant için kötülük, özgürlük çerçevesinde değil yalnızca fenomenler dünyasına ait bir olgu olarak açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examine a classical objection to Kant's moral philosophy. Kant argues that the law of free will is the moral law. Carl Leonard Reinhold responded with the criticism that free and immoral action is impossible according to Kant's view. In the first chapter of the thesis, I examine Reinhold's criticism and Kant's reply to Reinhold. In the second and third chapters, I present Kantian responses to Reinhold in contemporary philosophy. In the last chapter, I offer a reading of Kant's posthumously published notes in the context of his debate with Reinhold. I argue that Kant's view suggest that evil cannot be explained in terms of freedom, but as a fact about the phenomenal world.