Suriyeli depremzedelerin dışlanma deneyimleri: 6 Şubat depremi öncesi ve sonrasına ı̇lişkin fenomenolojik bir araştırma
Exclusion experiences of Syrian earthquake victims: A phenomenological study before and after the February 6 earthquake
- Tez No: 986258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat depremiyle birlikte Türkiye'nin yeni bir afetzede kategorisini oluşturduğu yadsınamayacak olan Suriyeli depremzedelerin dışlanma deneyimlerinin, iki süreç (deprem öncesi ve sonrası) ve iki çalışma grubu (Hatay'da depremi deneyimlemiş Suriyeli depremzedeler ve deprem sonrası Hatay'da depremzedelere yönelik hizmet/destek sunmuş personel veya gönüllüler) özelinde, keşfedilmesi ve yorumlanması üzerinedir. Nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik araştırma deseni ile yürütülen araştırma kapsamında, 17 Suriyeli depremzede ve 5 personel/gönüllü ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Her iki çalışma grubundan elde edilen bulgular, Suriyeli depremzedelerin, Suriyeli kimliği ile ilişkili olduğu saptanan habitusları; kültürel, sosyal, sembolik ve ekonomik sermayeleri nedeniyle, depremden önce de dışlanma deneyimlediğini; bu deneyimin, depremzede kimliğine bağlı olarak derinleştiğini göstermiştir. Göçün ilk yıllarından sonra, işgücü, eğitim gibi toplumsal mücadele alanlarında ahlaki dışlanmaya ve simgesel şiddete maruz kalan Suriyeli depremzedeler, ilk olarak savaş ve zorunlu göç, daha sonra göçün kalıcı bir form kazanması ve en son olarak ise deprem nedeniyle kırılganlaşmıştır. 6 Şubat depremi, yapısal sorunların, güç ilişkilerinin ve bir eşitsizlik yansıması olarak dışlanmanın, yeni toplumsal hadiselere ve aktörlere bağlı olarak yeniden üretildiği sonucunu ortaya koymakta; hem Suriyeli hem de depremzede olmaya bağlı olarak deneyimlenen kesişimselliği işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores and interprets the experiences of exclusion faced by Syrian earthquake victims — who, with the February 6 earthquake, have undeniably formed a new category of disaster victims in Turkey — by focusing on two temporal phases (pre- and post-earthquake) and two participant groups: Syrian earthquake victims who experienced the earthquake in Hatay, and employees or volunteers who provided services or support to victims in Hatay after the earthquake. Within the scope of the research conducted with qualitative research method and phenomenological research design, in-depth interviews were conducted with 17 Syrian earthquake victims and 5 employees/volunteers. Findings from both study groups revealed that Syrian earthquake victims had experienced exclusion even before the earthquake, due to their habitus and their cultural, social, symbolic, and economic capital—factors found to be associated with their Syrian identity—and that this exclusion deepened further as a result of their identity as earthquake victims. After the early years of migration, Syrian earthquake victims were subjected to moral exclusion and symbolic violence in areas of social struggle such as labor and education. Their vulnerability was shaped first by war and forced migration, then by the transition to a permanent form of migration, and finally by the earthquake. The February 6 earthquake reveals that structural problems, power relations and exclusion as a reflection of inequality are reproduced in relation to new social events and actors, pointing to the intersectionality experienced in relation to being both a Syrian and an earthquake victim.