Examining the dupe trend as cultural resistance in online spaces: A meaning-making perspective
Çevrimiçi alanlarda kültürel direniş olarak muadil trendinin incelenmesi: Anlam yaratma perspektifi
- Tez No: 958451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN, DOÇ. DR. CEREN HAYRAN ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sosyal medyada katılımcı kültürün ortaya çıkması viral trendlerin, örneğin güzellik topluluğundaki muadil trendi, artışına sebep olmakta ve tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını etkilemektedir. Muadil trendini bir pratik olarak kavramsallaştırmak ve dahası davranışları karşıt dinamiklerle donatmak, ürünler, davranışlar ve anlamların ilişkilerini görünür kılacağından, kültürel değişimlerin dinamiklerini anlamayı sağlayacaktır. Marka ve ürünler; marka, tüketiciler ve popüler kültürün dahil olduğu pazar oyuncuları ile sürekli etkileşim sayesinde anlam kazanırlar. Markaların nasıl anlam kazandığını anlamak için kültürel anlam yaratıcıları üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Yorumlayıcı paradigmaya ait olan bu çalışma, maudil pratiği ile ilişkilendirilen anlamları keşfederek literatürdeki bu gerekliliğe katkı sağlamaktadır. Sosyal medya fenomenleri, muadil pratiğinde kültürel anlamları ifade ve müzakere ederek, birer kültürel üretim sistemleri ve anlam yaratıcılar olarak değerlendirilmektedir. Bu pratikte performans açısından lüks ürünlere benzeyen uygun fiyatlı ürünler muadil ürünler olarak bilinmekte ve erişilebilirlik kültürel anlamını kazanmaktadırlar. Tüketiciler bu seçimleriyle akıllı tüketiciler olarak sembolik anlam kazanmakta ve tüketim tercihleri de başarıyı ve faydacılığı yansıtmaktadır. Dahası,“muadil”kelimesi güzellik topluluğunda sosyal medya fenomenleri ve tüketiciler arasında yaşanan sürekli bir etkileşim ile müzakere edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of participatory culture on social media has given rise to viral trends, such as the dupe trend in the beauty community, which influences consumers' consumption habits. Conceptualizing the dupe trend as a practice and further imbuing acts with oppositional dynamics enables an understanding of the dynamics of cultural shifts as relationships among products, acts, and meanings become apparent. Brands and products acquire meaning through continuous interaction with various market actors, including the brand, consumers, and popular culture. More research on cultural meaning-makers is needed to understand better how brands acquire specific meanings. This manuscript, belonging to the interpretive paradigm, contributes to this need in the literature by exploring the meanings associated with dupe practice. Social media influencers are regarded as cultural production systems and meaning-makers who articulate and negotiate cultural meanings in dupe practice. In this practice, affordable products that resemble luxury products in terms of performance are known as dupe products and acquire cultural meanings of accessibility. Dupe consumers acquire symbolic meanings by their preferences, such as smart consumers, and their consumption choices signal achievement and utilitarianism. Further, the specifics of the meaning of“dupe”are negotiated in the beauty community through continuous interactions between social media influencers and consumers.