Understanding continuance intention in finfluencer content consumption: A behavioral perspective
Finfluencer içeriği tüketiminde süreklilik niyetini anlamak: Davranışsal bir bakış açısı
  1. Tez No: 958452
  2. Yazar: EMİNE ÇİĞDEM CANATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN, PROF. DR. AYŞE GÜL TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda finfluencerlar (finans etkileyicileri) tarafından oluşturulan çevrimiçi finansal içeriklerin popülaritesi önemli ölçüde artmış olup, genel ekonomik haberler, kripto paralar, hisse senetleri ve diğer yatırım araçlarını kapsayan finansal içeriklere yönelik kalıcı bir kullanıcı tercihi gözlemlenmektedir. Bu araştırma, çevrimiçi finfluencer içeriklerini tüketmeye yönelik alışkanlık oluşturma öncüllerini incelemektedir. Bu sorunu ele almak amacıyla, bu çalışmada, algılanan fayda (PU), algılanan içerik kalitesi (PCE), algılanan davranışsal kontrol (PBC), öznel norm (SN), algılanan keyif (PE) ve kaynak güvenilirliği faktörlerinin çevrimiçi finfluencer içeriklerini tüketme alışkanlığını nasıl etkilediğini inceleyen teorik bir model sunulmaktadır. Bu çalışma, çevrimiçi finfluencer içerikleri tüketme davranışı ve alışkanlık oluşturmakullanma niyetine dair içgörüler sağlamayı amaçlamaktadır. Çevrimiçi içerik üreticileri, bu çalışmanın bulgularını çevrimiçi finansal içeriklerinin popülaritesini artıracak stratejiler geliştirmek için kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
The popularity of online financial content created by finfluencers (finance influencers) has increased significantly in recent years, with a notable and enduring user preference for financial content encompassing general economic news, cryptocurrencies, stocks, and other investment instruments. This thesis investigates the antecedents of social media users' habit formation of consuming online finfluencer content. In order to address this issue, in this research, I present the theoretical model developed that examines the antecedents, including perceived usefulness (PU), perceived content quality (PCE), perceived enjoyment (PE), perceived behavioral control (PBC), subjective norm (SN), and source credibility, as factors that impact users' continuance intention towards consuming online finfluencer content. This research is intended to provide insights into the antecedents of continuance intention of consuming online finfluencer content. Online content creators can use the findings of this study to develop strategies to increase the popularity of their online financial content.