Üçlü ayar bozonu etkileşmelerinin incelenmesi
Investigation of the trilinear couplings of gauge bosons
- Tez No: 95847
- Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ ATAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜÇLÜ AYAR BOZONU ETKİLEŞMELERİNİN İNCELENMESİ İnanç ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Satılmış ATAĞ Bu çalışmada, üçlü-vektör bozonu WWy köşesine yeni fizikten (standart model ötesi) gelebilecek katkıların geleceğin çarpışOncılarından olan ey çarpışüncısında gözlenebilme olasılığına bakılmıştır. Bu amaçla e~y-»W~ve süreci gözönttne alınarak toplam tesir kesidi hesaplanmış ve anormal moment parametreleri olan Ak ve X için duyarlılık hesabı yapılmıştır. Karşılaştırma amacıyla, iki ayrı foto-üretim yöntemi olan ; Ters Compton Saçılması ve Weizsacker Williams Yaklaşımı birlikte verilmiştir. 2000, 39 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Standart model W vektör bozon, anormal moment, yeni fizik 1C îteSK&SMftM ffl&W
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis INVESTIGATION OF THE TRIUNEAR COUPLINGS OF GAUGE BOSONS banc ŞAHİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. Satılmış ATAö In this work, contributions arising from new physics (beyond standard model) to the trilinear vector boson WWy vertex were studied and the probability of their observations in the future ey colliders were investigated. With mis aim, total cross section in the e~Y->W~v, process was calculated and sensitivity calculations of anomalous moment parameters Ak and X. were done. For the purpose of comparison two different methods of photo- production ; Compton Backscattering and Weizsacker Williams Approximation were given. 2000, 39 pages Key Words : Standard model, W vector boson, anomalous moment, new physics u