Evliliğin metalaşmasında tüketim kültürünün rolü
The role of consumption culture in the commodification of marriage
  1. Tez No: 958464
  2. Yazar: NEVRA TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Evlilik, tarihsel süreç boyunca toplumsal değişmelere bağlı olarak anlam, amaç ve işlev bakımından dönüşüme uğramıştır. Özellikle sanayi sonrası dönemde ortaya çıkan ve üretimden tüketime yönelen yapı, evlilik kurumunu da etkilemiştir. Bu çalışmada, tüketim kültürünün evliliği bir meta haline getirme sürecindeki rolü ve bu sürecin bireysel ve toplumsal yansımaları ele alınmaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. 24 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile nişanlı ve evli bireylerden oluşan 24 katılımcıyla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara amaçlı ve kartopu örnekleme teknikleriyle ulaşılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, tüketim kültürünün evlilik algısını anlam, beklenti ve mutluluk gibi boyutlarda dönüştürdüğünü; evlilik hazırlık süreçlerinin ve evlilik içi rollerin metalaşma etkisiyle yeniden şekillendiğini göstermektedir. Çalışma, tüketim kültürünün bireysel ilişkiler üzerindeki etkisini evlilik kurumu özelinde ortaya koyarak, bu alandaki sosyolojik tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the historical process, marriage has been transformed in terms of meaning, purpose and function depending on social changes. Especially the structure that emerged in the post-industrial period and shifted from production to consumption has also affected the institution of marriage. In this study, the role of consumer culture in the process of turning marriage into a commodity and the individual and social reflections of this process are discussed. In this study where qualitative research method was adopted, case study design was used. 24 in-depth interviews were conducted with 24 participants consisting of engaged and married individuals using a semi-structured interview form consisting of 24 questions. Participants were reached through purposive and snowball sampling techniques. The data obtained were analysed by content analysis method. The findings show that consumer culture transforms the perception of marriage in dimensions such as meaning, expectation and happiness; marriage preparation processes and marital roles are reshaped with the effect of commodification. The study aims to contribute to the sociological discussions in this field by revealing the impact of consumer culture on individual relationships with a special focus on the institution of marriage.