Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda günlük aktivite performansına yönelik bilişsel oryantasyon yaklaşımının yürütücü işlevler ve okupasyonel katılıma etkisi: 1 ay takipli randomize kontrollü çalışma
The effect of cognitive orientation to daily occupational performance approach on executive functions, occupational performance and participation in children with autism spectrum disorder: 1 month follow-up randomized controlled study
  1. Tez No: 958478
  2. Yazar: ZEYNEP ÇORAKCI YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların yürütücü işlev ve okupasyonel katılımları üzerinde Günlük Aktivite Performansına Yönelik Bilişsel Oryantasyon Yaklaşımı'nın etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya; otizm spektrum bozukluğu tanılı, 7-11 yaş aralığında, çalışma (n=13) ve kontrol (n=13) gruplarından oluşan 26 çocuk dahil edildi. Çalışma grubuna Günlük Aktivite Performansına Yönelik Bilişsel Oryantasyon Yaklaşımı ve Ayres Duyu Bütünleme® Terapisi uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece Ayres Duyu Bütünleme® Terapisi uygulandı. Müdahale öncesi, sonrası ve 1 ay sonrası olmak üzere tüm katılımcılara Yönetici İşlevlere Yönelik Davranış Değerlendirme Envanteri, Yürütücü İşlev ve Aktivite Rutinleri Ölçeği, Kanada Okupasyonel Performans Ölçeği ve Çocuklara Yönelik Kısa Aktivite Performans Profili uygulanarak sonuçlar analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the Cognitive Orientation to Daily Occupational Performance on executive functions and occupational participation of children with autism spectrum disorder. The study included 26 children diagnosed with autism spectrum disorder, aged between 7 and 11 years, consisting of intervention (n=13) and control (n=13) groups. The intervention group received the Cognitive Orientation to Daily Occupational Performance and Ayres Sensory Integration® Therapy. The control group received only Ayres Sensory Integration® Therapy. The results were analyzed by administering Behavioral Rating Inventory of Executive Function, Executive Functions and Occupational Routines Scale, Canadian Occupational Performance Measure, and Short Child Occupational Profile for children to all participants before, after and 1 month after the intervention.