Kronik ürtiker hastalarının gıda ve solunumsalalerjenlerle duyarlılık prevalansı
Prevalence of sensitization to food and inhalant allergens in patientswith chronic urticaria
- Tez No: 958479
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KIRMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, kronik ürtiker tanısı alan hastalarda atopi prevalansını değerlendirmeyi ve bunun demografik özellikler, laboratuvar parametreleri ve immünolojik belirteçlerle ilişkisini incelemeyi amaçladı. Atopik yanıtların ve alerjen duyarlılıklarının kronik ürtikerin patogenezindeki ve klinik seyrindeki rolü hâlen tartışmalı bir konudur. Bu nedenle çalışma, hem inhalan hem de gıda alerjenlerine duyarlılığı değerlendirmek ve bunların immünolojik profillerle ilişkisini araştırmak için gerçekleştirilmiş olup, önceki raporlardan daha kapsamlı bir bakış açısı sunmayı hedeflemiştir. 2022–2025 yılları arasında bir üniversite hastanesinin alerji ve immünoloji polikliniğine başvuran, kronik ürtiker tanısı almış ve alerjen panel testi uygulanmış toplam 157 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 40.88 idi. Hastaların %43.9'unda atopi saptandı. Atopi prevalansı açısından cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. ANA (antinükleer antikor) pozitifliği ile atopi arasında anlamlı bir ilişki saptandı. ANA pozitif bireylerin %61.1'i atopikken, ANA negatiflerde bu oran %35.7 idi. Buna karşın anti-TPO seviyeleri ile atopi arasında anlamlı bir ilişki görülmedi. Alatop panel sonuçları, artmış alerjen duyarlılığının daha yüksek atopi oranları ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu gösterdi. Alatop sonucu pozitif olan hastaların %75'i atopikken, sınırda pozitif olanlarda bu oran %96'ya yükseldi. Bu bulgular, inhalan (ör. akarlar, polen, küfler) ve gıda alerjenlerine (ör. süt, yumurta) karşı duyarlılığın kronik ürtikerli hastalarda atopik yanıtların tetiklenmesinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Toplam IgE düzeyleri atopik bireylerde daha yüksek bulunmasına rağmen fark yalnızca istatistiksel olarak sınırda anlamlıydı. Diğer laboratuvar parametreleri (CRP, eozinofil sayısı, bazofil sayısı, sedimantasyon hızı, D- 26 dimer ve IgA dahil) atopik ve non-atopik hastalar arasında anlamlı farklılık göstermedi. Bu sonuçlar, sistemik inflamasyonun kronik ürtikerli hastaların atopik alt grubunda baskın bir özellik olmayabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma kronik ürtikerli hastalarda atopinin sık görüldüğünü ve özellikle ANA pozitifliği ile artmış alerjen duyarlılığı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bulgular, hem gıda hem de inhalan alerjenlerin değerlendirilmesinin önemini vurgulamakta ve atopik hastaların rutin klinik değerlendirmelerine immünolojik belirteçlerin entegrasyonunu desteklemektedir. Geniş kapsamlı alerjen taraması ve otoimmün parametrelerin dahil edilmesi, bu çalışmayı literatürdeki pek çok çalışmadan ayırmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the prevalence of atopy in patients diagnosed with chronic urticaria and to examine its associations with demographic characteristics, laboratory parameters, and immunological markers. The role of atopic responses and allergen sensitivities in the pathogenesis and clinical course of chronic urticaria remains a matter of ongoing debate. Therefore, this study was conducted to evaluate sensitization to both inhalant and food allergens and to investigate its correlation with immunologic profiles, providing a more comprehensive perspective than previous reports. A total of 157 patients who presented to the allergy and immunology outpatient clinic of a university hospital between 2022 and 2025, were diagnosed with chronic urticaria, and had undergone allergen panel testing, were included in the study. The mean age of the participants was 40.88 years. Atopy was detected in 43.9% of patients. There was no statistically significant difference in the prevalence of atopy between sexes. A significant association was found between ANA (antinuclear antibody) positivity and atopy. Among ANA-positive individuals, 61.1% were atopic, compared to 35.7% of ANA-negative individuals. In contrast, anti-TPO levels showed no significant association with atopy. Alatop panel results indicated that increased allergen sensitivity was significantly associated with higher rates of atopy. Among patients with a positive Alatop result, 75% were atopic, while this rate rose to 96% in those with borderline positivity. These findings suggest that sensitization to both inhalant (e.g., mites, pollen, molds) and food allergens (e.g., milk, egg, olive) plays a significant role in triggering atopic responses in patients with chronic urticaria. Although total IgE levels were higher in atopic individuals, the difference was only borderline statistically significant. Other laboratory parameters 26 (including CRP, eosinophil count, basophil count, sedimentation rate, D- dimer, and IgA) did not differ significantly between atopic and non-atopic patients. These results imply that systemic inflammation may not be a dominant feature in the atopic subgroup of chronic urticaria patients. In conclusion, this study demonstrates that atopy is commonly observed in patients with chronic urticaria and is particularly associated with ANA positivity and heightened allergen sensitivity. The findings underscore the importance of evaluating both food and inhalant allergens, and support the integration of immunological markers into routine clinical assessment of atopic patients. The broad allergen screening and inclusion of autoimmune parameters distinguish this study from many others in the literature.