Farklı besin ortamlarının daphnia spp. üretimi üzerine etkisi
The Effect of different nutritional mediums on the production of daphnia spp.
- Tez No: 95849
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI BESİN ORTAMLARININ Daphnia spp. ÜRETİMİ ÖZERİNE ETKİSİ Müge SANAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dab Danışman : Prof. Dr. Gfilten KOKSAL Bu çalışmada, laboratuvar koşullarında Daphnia spp. kültürü için en uygun besin ortamının saptanması amaçlanmıştır. Besin ortamı olarak tek hücreli yeşil alg (Scenedesmus disciformis), alabalık yavru yemi ve yonca nnu karışımı ve kuru ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) kullanılmıştır. Araştırmada tür tesbiti sonucu Daphnia pulex' in kültürü iki şekilde yapılmıştır. Bunlar; stok kültürü (100 mL) ve kütle kültürüdür (1 L ve 5 L). Tek hücreli yeşil alg (Scenedesmus disciformis) ile beslenen Daphnia pulex stok kültüründe bir dişiden elde edilen maksimum yavru sayısı 22, dişi basma ortalama yavru sayısı ise 13.6 ± 2-34 olarak saptanmıştır. Kütle kültürden elde edilen dişi basma ortalama yavru sayısı 1 ve 5 litrelik cam kavanozlarda sırasıyla 12.167 ± 0.726 ve 11.333 ± 0.882 olarak saptanmıştır. Alabalık yavru yemi ve yonca unu karışımı ile beslenen Daphnia pulex stok kültüründe bir dişiden elde edilen maksimum yavru sayısı 12, dişi basma ortalama yavru sayısı ise 10.0 ± 0.707 olarak saptanmıştır. Kütle kültürden elde edilen dişi başına ortalama yavru sayısı 1 ve 5 litrelik cam kavanozlarda sırasıyla 9-333 ± 0.882 ve 9.0 ± 0.577 olarak saptanmıştır. Kuru ekmek mayası ile beslenen Daphnia pulex stok kültüründe bir dişiden elde edilen maksimum yavru sayısı 10, dişi basma ortalama yavru sayısı ise 8.6 ± 0.600 olarak saptanmıştır. Kütle kültürden elde edilen dişi başına ortalama yavru sayısı 1 ve 5 litrelik cam kavanozlarda sırasıyla 8.0 ± 0.529 ve 7.0 ± 0.577 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak laboratuvar koşullarında denenen üç farklı besin ortamı içinde Daphnia pulex kültürü için en uygun besin ortamının birinci derecede tek hücreli yeşil alg (Scenedesmus disciformis), ikinci derecede alabalık yavru yemi ve yonca unu karışımı, üçüncü derecede kuru ekmek mayası olduğu belirlenmiştir. 2000, 65 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Daphnia pulex, laboratuvar koşullan, besin ortamları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT NUTRITIONAL MEDIUMS ON THE PRODUCTION OF Daphnia spp. Müge SANAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmen of Fisheries Supervisor : Prof. Dr. Gülten KOKSAL In this study, it was aimed that to determine of the most suitable nutritional medium for the culture of Daphnia spp. in laboratory conditions. As a nutrition media, unicellular green algae (Scenedesmus disciformis), trout fry granules and alfalfa meal mixture and dry baker' s yeast were used. In the research, by the result of the identification of species, Daphnia pulex culture was done in two ways. These are stock culture (100 mL) and mass culture (1 L and 5 L). In the stock culture of the Daphnia pulex that was fed with unicellular green algae, the obtained maximum number of nauplii was 22, the mean number of nauplii per female was determined as 13.6 ± 234. In mass culture per female the average of nauplii number in 1 and S L glass jam was determined as 12. 167 ± 0.726 ve 11333 ± 0.882 respectively. In the stock culture of the Daphnia pulex that was fed with the mixture of trout fry granules and alfalfa meal, the maximum number of nanplii which was obtained from a female was 12 and per female the average number of nauplii was determined as 10.0 ± 0.707. In mass culture per female the average of nauplii number in 1 and 5 L glass jam was determined as 9.333 ± 0.882 and 9.0 ± 0577, respectively. In the stock culture of Daphnia pulex that was fed with dry baker' s yeast, the maximum number of nauplii which was obtained from a female was 10 and per female the average number of nauplii was determined as 8.6 ± 0.60. In mass culture per female the average of nauplii number in 1 and 5 L glass jam was determined as 8.0 ± 0529 and 7.0 ± 0577, respectively. It can be concluded that the suitable nutritional medium for the culture of Daphnia pulex in laboratory conditions was firstly unicellular green algae (Scenedesmus disciformis), secondly trout fry granules and alfalfa meal mixture and thirdly dry baker' s yeast 2000, 65 sayfa KEY WORDS : Daphnia pulex, laboratory conditions, nutritional mediums