Danışmanlık tedbiri kararı ile takibi sağlanan çocukların ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between parenting stylesand communication skills of parents of children followed upwith a consultancy measure decision
  1. Tez No: 958505
  2. Yazar: SONER KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, danışmanlık tedbiri kararı ile takibi sağlanan çocukların ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, risk altında olduğu düşünülen veya korunmaya ihtiyacı olan çocukların korunması ve gelişimlerinin desteklenmesi için koruyucu ve destekleyici tedbirler öngörmektedir. Danışmanlık tedbiri, bu çocukların ailelerine rehberlik sunarak çocukların gelişimlerini iyileştirmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları ve iletişim becerileri büyük önem taşımaktadır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımıyla gerçekleştirilmiş olup hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul ili Sultangazi ilçesinde ikamet eden, danışmanlık tedbiri kararı alınan 4-12 yaş aralığındaki çocukların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Örneklem, bu evrenden 25 ebeveyn ve tedbiri uygulayan 6 meslek elemanından oluşmaktadır. Veri toplama araçları arasında Anne-Baba Tutum Ölçekleri(4-12 Yaş), Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği (EÇİÖ), Memnuniyet Anketi, Görüşme Formu-1, Görüşme Formu-2 ve Kişisel Bilgi Formu yer almaktadır. Veri toplama sürecinde, ebeveynlere yönelik öntest ve sontest uygulamaları yapılarak, çocuk yetiştirme tutumlarındaki değişiklikler ve ebeveynlerin iletişim becerileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ebeveynlerin ve meslek elemanlarının görüşleri, yüz yüze görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between parenting styles and communication skills of parents of children under the consultancy measure decision. Child Protection Law No. 5395 provides protective and supportive measures for children considered to be at risk or in need of protection, aiming to support their protection and development. The consultancy measure seeks to improve the development of these children by providing guidance to their families. In this context, parenting styles and communication skills are of great importance. The research was conducted using a mixed-methods approach, utilizing both quantitative and qualitative data collection methods. The population of the study consists of parents of children aged 4-12 years who live in the Sultangazi district of Istanbul, where the consultancy measure decision has been implemented. The sample includes 25 parents from this population and 6 professionals applying the measure. Data collection tools include the Parenting Style Scale (for children aged 4-12), the Parent-Child Communication Scale (PCCS), a Satisfaction Survey, Interview Form 1, Interview Form 2, and a Personal Information Form. During the data collection process, pre-test and post-test applications were conducted with the parents to evaluate changes in parenting styles and their communication skills. Additionally, opinions from both parents and professionals were gathered through face-to-face interviews and analyzed using content analysis.