Cotorsion theories and F-covers
Kotorsiyon kuramları ve F-örtüleri
- Tez No: 95851
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFAİL ALİZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu tezde, yeni ispatı düşünerek, Enochs'ın 'Düz Örtü Sav'm araştırılması amaçlandı ve buna yönelik uygulamalar ele alındı. Bir torsiyon kuramı tanımlanarak, injektif, projektif ve düz similar, verilmiş bir torsiyon kuramı üzerinden tekrar tanımlandı. Son olarak, bir kotorsiyon kuramı ikileminin ^-örtüleri ve C-zarflannın varlığı arasında tanımlanıp tanımlanamayacağım belirlemek için, bir kotorsiyon kuramım (^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis we intend to investigate the Flat Cover Conjecture of Enochs, in different contexts and give some applications of the conjecture. We introduce Torsion theories and redefine the injective projective and flat classes as they exist taken over a given torsion theory. Finally, we define a cotorsion theory {5^,6 ) in order to ascertain whether a cotorsion theory duality can be defined between the existence of J?"-covers and ^-envelopes.