Amatör takım sporu oyuncularının alt ekstremite izometrik kas kuvveti, sıçrama becerisi ve Q açısı değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Lower extremity isometric muscle strength, jumping ability and Q angle values of amateur team players
  1. Tez No: 958525
  2. Yazar: ÖZÜN GÖMENGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR GÜLFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Amatör Takım Sporu Oyuncularının Alt Ekstremite İzometrik Kas Kuvveti, Sıçrama Becerisi ve Q Açısı Değerleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde ikamet eden ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokullarında/Fakültelerinde öğrenim gören en az 5 yıl amatör spor geçmişine sahip toplam 80 erkek takım oyuncusu oluşturdu. Katılımcıların fiziksel performanslarına ait tüm veriler İstanbul Gelişim Üniversitesi Sportif Performans Ölçme ve Değerlendirme Laboratuvarında bulunan cihazlar ile tespit edildi. Katılımcıların quadriceps, hamstring, gastrocnemius, tibialis anterior kas kuvveti değerleri izometrik el dinamometresi kullanılarak belirlendi. Q açısının ölçümü gonyometre-mezura kullanılarak yapıldı. Sıçrama becerisi ise dikey sıçrama testi ile belirlendi. Normal dağılım gösteren iki sayısal değişken arasında bulunan ilişkinin yönünün ve şiddetinin belirlenmesi için“Pearson korelasyon analizi”kullanıldı. Araştırmanın sonucunda, Q Açısı değeri ile sağ bacak gastrecnemius kas kuvveti arasında, sol bacak quadriceps kas kuvveti ile sağ bacak hamstring kas kuvveti arasında, sağ-sol bacak quadriceps kas kuvveti arasında ayrıca hamstring sağ-sol bacak kas kuvveti arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi (p>0.05). Bu ilişkinin alt ekstremite kas grupları arasındaki unilateral ve bilateral kas dengesi ve simetrisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sonuç olarak, basketbol, futbol, voleybol ve hentbol gibi alt ekstremitenin baskın olarak kullanıldığı spor branşlarında fiziksel performansın optimal düzeyde ve daha sağlıklı olarak geliştirilebilmesi için alt ekstremite kas grupları arasındaki ilişkinin öncelikle tespit edilerek bu kapsamda performans değerlendirmesi yapılmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between Lower Extremity Isometric Muscle Strength, Jumping Ability and Q Angle Values of Amateur Team Players. The content of the research consisted of a total of 80 male team players with at least 5 years of sports experience, residing in Istanbul and studying at Sport Science Colleges/Faculties. All data related to the physical performances of the participants were determined by the devices in Istanbul Gelisim University Sportive Performance Measurement and Evaluation Laboratory. Participants' quadriceps, hamstring, gastrocnemius, tibialis anterior muscle strength values were determined using an isometric hand dynamometer. The measurement of the Q angle was made using a goniometer-measure. Jumping ability was determined by the vertical jump test.“Pearson Correlation Analysis”was used to determine the direction and intensity of the relationship between two numerical variables showing normal distribution. As a result of the research, a statistically significant relationship was found between the Q Angle value and the right leg gastrecnemius muscle strength, between the left leg quadriceps muscle strength and the right leg hamstring muscle strength, between the right-left leg quadriceps muscle strength and also between the right-left leg hamstring muscle strength (p > 0,05). This relationship is thought to be due to unilateral and bilateral muscle balance and symmetry between lower extremity muscle groups. As a result, it is thought that in order to improve physical performance at an optimal level and in a healthier way in sports branches where the lower extremity is predominantly used, such as basketball, football, volleyball and handball, it is important to first determine the relationship between the lower extremity muscle groups and to perform performance evaluation within this scope.