Matematik öğretmen adaylarının lisans eğitimindeki alan eğitimi derslerinin ÖABT sınavıyla ilişkisine dair görüşleri
Prospective mathematics teachers views on the relationship between pedagogical content courses in undergraduate education and the field exam ÖABT
  1. Tez No: 958530
  2. Yazar: KAAN ÇAĞLAYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye'de matematik öğretmeni yetiştirme süreci, 1998'de ilköğretim ve ortaöğretim programlarının ayrılmasıyla belirginleşmiş olup, günümüzde öğretmenler öncelikle Eğitim Fakülteleri aracılığıyla yetiştirilmekte ve 2013 yılından itibaren matematik öğretmeni seçimi Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) bir parçası olan Öğretmenlik Alan Bilgi Testi (ÖABT) ile yapılmaktadır. Bu araştırma, matematik öğretmen adayları ve mezunlarının lisans eğitimleri süresince aldıkları alan eğitimi dersleri ile ÖABT sınavına hazırlık süreçleri arasındaki ilişkiye dair görüşlerini sistematik ve kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özellikle 2025 Akademi Giriş Sınavı (AGS) ve ÖABT güncellemesiyle ÖABT sınavından kaldırılan alan eğitimi testinin gerekliliğini araştırarak, ÖABT'nin gelecekteki yapısına dair önemli bir tartışma zemini sunmakta ve güncel bir literatür boşluğunu doldurmaktadır. Araştırmanın örneklemi, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve Türkiye genelindeki 56 farklı üniversiteden 140 matematik öğretmeni adayı ve mezununun cevapları incelenmiştir. Çalışmanın niteliği, durum çalışması deseni kullanılarak artırılmıştır. Bu çalışma, lisans eğitimindeki alan eğitimi derslerinin ÖABT sınavı konularıyla örtüşme düzeyini, ÖABT sınavı hazırlık stratejilerini, uzaktan eğitimin akademik başarı üzerindeki etkilerini ve alan eğitimi ders içeriklerinin ÖABT'deki alan eğitimi testi sorularıyla ilişkisini araştırmaktadır. Araştırmada, geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş, uzman görüşleriyle geliştirilen“İlköğretim ve Lise Matematik Öğretmenliği Mezunları ve Öğretmen Adaylarının ÖABT Hazırlık Süreci Testi”adlı veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada matematik öğretmeni adaylarının ÖABT sınavı çalışma süreçleri ve lisans eğitiminde alınan alan eğitimi derslerine yönelik görüşleri anket sonuçlarına göre incelenerek değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan nitel veriler tematik analiz ile araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Araştırmada, matematik öğretmeni adayları ve mezunlarının ÖABT sınavı hazırlık sürecinde önemli ölçüde uzaktan eğitimden yararlandığı sonucuna ulaşılmıştır. 2025 itibariyle ÖABT sınavından kaldırılan alan eğitimi testinin lisans dersleriyle olan ilişkisi tartışılmış ve elde edilen sonuca göre bu testin gerekliliği vurgulanarak tekrar sınav kapsamına alınması önerilmiştir. Lisans eğitimindeki“Öğretmenlik Uygulaması”dersinin çok boyutlu yapısı nedeniyle ÖABT içeriğindeki kritik rolü vurgulanmış ve dersin verimliliğinin ve süresinin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mathematics teacher training process in Turkey became distinct in 1998 with the separation of primary and secondary education programs. Today, teachers are primarily trained through Faculties of Education, and since 2013, mathematics teacher selection has been conducted via the Teacher Field Knowledge Test (ÖABT), a component of the Public Personnel Selection Examination (KPSS). This research systematically and comprehensively aims to examine the views of prospective and graduated mathematics teachers regarding the relationship between the field education courses they take during their undergraduate studies and their ÖABT preparation processes. The study specifically addresses a current gap in the literature by investigating the necessity of the field education test, which was removed from the ÖABT syllabus with the 2025 Academic Entrance Exam (AGS) and ÖABT updates. This inquiry provides a significant discussion platform concerning the future structure of the ÖABT. The study's sample was determined using a convenient sampling method, and responses from 140 prospective and graduated mathematics teachers from 56 different universities across Turkey were analyzed. The qualitative nature of the study was enhanced through the use of a case study design. Data were collected using the“ÖABT Preparation Process Test for Primary and Secondary Mathematics Teaching Graduates and Prospective Teachers,”a tool developed by the researcher with expert opinions and validated for reliability and validity. The views of mathematics teacher candidates on their ÖABT study processes and the field education courses taken during their undergraduate education were examined and evaluated based on the survey results. Qualitative data collected within the scope of the research were analyzed by the researcher using thematic analysis. The research concluded that prospective and graduated mathematics teachers significantly utilized distance education during their ÖABT preparation. The study discusses the relationship between the field education test, removed from the ÖABT as of 2025, and undergraduate courses. Based on the findings, the necessity of this test was emphasized, and its re-inclusion in the exam scope was recommended. Furthermore, due to its multifaceted nature and critical role in ÖABT content, the“Teaching Practice”course in undergraduate education was highlighted, and increasing its efficiency and duration was proposed.