Matematiksel modelleme dersi öğretim programı tasarısı geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of the mathematical modeling course curriculum design
- Tez No: 944200
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmenliği lisans programında yer alan matematiksel modelleme dersi için ortak bir yapı ve içerik çerçevesinde özgün bir öğretim programı tasarısı geliştirmek ve bu tasarının etkililiğini çeşitli paydaş görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Yöntem: Araştırmada, matematiksel modelleme dersi öğretim programı tasarısı geliştirmek ve etkililiğini değerlendirmek amacıyla Tasarım ve Geliştirme Araştırması (TGA) modelinin Tip 1 türü benimsenmiştir. Nitel araştırma desenine dayalı çalışmada doküman incelemesi, görüşme ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Katılımcılar, ölçüt örnekleme yoluyla belirlenen 4 öğretim elemanı, 10 matematik öğretmeni ve 11 öğretmen adayından oluşmaktadır. Veriler, üniversite web siteleri, görüşmeler, gözlemler ve uzman değerlendirmeleri yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, programın tasarımı ve uygulanmasına ilişkin çok yönlü bir değerlendirme sunmuştur. Bulgular: Araştırmada, İlköğretim ve Ortaoğretim Matematik Öğretmenliği Lisans Programları'ndaki matematiksel modelleme derslerinin mevcut durumu ve ihtiyaçları analiz edilmiş, 66 devlet üniversitesinde dersin varlığı tespit edilmesine rağmen içerik, öğrenme çıktıları, öğrenme öğretme süreçleri ve değerlendirme boyutlarında önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Türkiye'deki modelleme eğitiminin genellikle bilgi aktarımına dayalı olduğu, uluslararası süreç temelli ve teknoloji destekli yaklaşımlardan uzak kaldığı, ayrıca yazılı ve ortak bir program eksikliği bulunduğu görülmüştür. İncelenen programlarda amaç ve hedeflerin ön planda olduğu, ancak öğretim yöntemleri ve ölçme-değerlendirme boyutlarının eksik kaldığı; içeriklerin modelleme döngüsüne odaklanırken teknoloji kullanımı ve özgün problemlerin yetersiz olduğu; öğretim yöntemlerinde anlatım ve tartışmanın ağırlıklı olduğu, dijital araç kullanımının sınırlı kaldığı; ölçme-değerlendirmede ise çoğunlukla geleneksel sınavlara yer verildiği tespit edilmiştir. Sonuçlar: Bu araştırma, lisans düzeyinde matematiksel modelleme eğitimi için özgün ve bütüncül bir öğretim programı geliştirilmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Öğretmenler ve öğretmen adaylarının bu alandaki kuramsal ve uygulamalı eksiklikleri, programın disiplinlerarası bir yaklaşımla tasarlanmasını zorunlu kılmıştır. Katılımcı görüşleriyle şekillendirilen program, uygulama sürecinde etkili ve işlevsel bulunmuş; uzman değerlendirmeleri doğrultusunda öğrenme çıktıları netleştirilmiş, içerik, öğrenme öğretme yaşantıları ve ölçme-değerlendirme araçları çeşitlendirilmiştir. Geliştirilen program, matematiksel modelleme eğitimindeki teorik ve pratik boşluğu dolduran, alan yazınına yenilikçi bir katkı sunan ve gelecekteki çalışmalara rehberlik edebilecek sistematik bir yapı kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to develop an original curriculum proposal for the mathematical modeling course included in the Mathematics Teacher Education Program, based on a common framework of structure and content, and to evaluate its effectiveness in line with the views of various stakeholders. Method: In this research, Type 1 of the Design and Development Research (DDR) model was adopted to develop a curriculum proposal for the mathematical modeling course and to evaluate its effectiveness. The study, grounded in a qualitative research design, employed document analysis, interviews, and observation techniques. The participants consisted of faculty members, mathematics teachers, and prospective teachers, selected through criterion sampling. Data were collected from university websites, interviews, observations, and expert evaluations. The data obtained provided a multidimensional evaluation of the design and implementation of the program. Findings: The study analyzed the current state and needs of mathematical modeling courses in the Elementary and Secondary Mathematics Teacher Education Undergraduate Programs. Although the presence of such courses was identified in 66 public universities, significant variations were found in terms of content, learning outcomes, teaching-learning processes, and assessment methods. It was observed that modeling education in Turkey predominantly relies on knowledge transmission, diverging from international process-oriented and technology-enhanced approaches, while also lacking a standardized and shared curriculum. The examined programs prioritized objectives and goals but exhibited deficiencies in instructional methods and assessment dimensions. While the content focused on the modeling cycle, it was found to lack sufficient integration of technology and authentic problems. In terms of teaching methods, lectures and discussions dominated, with limited use of digital tools. Regarding assessment, traditional exams were predominantly employed. Conclusions: This study demonstrates the necessity of developing an original and comprehensive instructional program for undergraduate-level mathematical modeling education. The theoretical and practical deficiencies observed among both in-service and pre-service teachers necessitated an interdisciplinary approach in the program's design. The program, shaped by participant feedback, proved effective and functional during implementation. Through expert evaluations, the learning outcomes were refined, while the content, teaching-learning experiences, and assessment tools were diversified. The developed program addresses critical theoretical and practical gaps in mathematical modeling education, offers an innovative contribution to the literature, and establishes a systematic framework capable of guiding future research endeavors.