STEM temelli laboratuvar etkinlikleri kapsamında kimya öğretmen adaylarının yeşil kimya ve STEM farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of pre-service chemistry teachers' awareness of green chemistry and of STEM within the scope of STEM-based laboratory activities
  1. Tez No: 966501
  2. Yazar: ALİ ÖZLÜSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKKUZU GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çevre kirliliğinin önlenmesinde doğaya zararlı kimyasalların kullanımının azaltılmasının yanı sıra çevre kirliliğine neden olan kimyasallar ve yeşil kimya konusunda toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemlidir. Bu bilinci topluma kazandıracak bireylerin başında ise gelecekte kimya öğretmeni olacak kimya öğretmen adayları gelmektedir. Kimya öğretmen adaylarının bu bilinci kazanabilecekleri en etkili yerler ise laboratuvarlardır. Dolayısıyla kimya öğretmeni adaylarının aldıkları laboratuvar derslerinin sürdürülebilirlik çerçevesinde ele alınması ve bu bağlamda yeşil kimya konusunda farkındalık yaratılması son derece önemlidir. Sosyo-bilimsel bir konu olan yeşil kimya ile ilgili farkındalık, sorgulamaya, tasarım odaklı düşünmeye ve grup çalışmasına uygun ortamların yaratılması ile mümkündür. Bu ortamların oluşturulmasında dijital içerik kullanımına ve birden fazla disiplinin harmanlanmasına olanak sağlayan STEM temeli etkinliklerin rolü oldukça önemlidir. Bu noktadan hareketle ilgili çalışmanın amacı STEM temelli laboratuvar etkinliklerinin kimya öğretmen adaylarının STEM ve yeşil kimya farkındalıklarına etkisini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini Ege bölgesinde yer alan bir devlet üniversitesinin Kimya Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören ve Organik Kimya Laboratuvarı II dersini alan 16 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma deseni olarak karma araştırma desenlerinden biri olan“Gömülü Karma Araştırma Yöntemi Deseni”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı tek grup ön-test son-test deneysel desen yönteminden oluşmaktadır. Nicel veri toplama aracı olarak STEM Farkındalık Ölçeği (SFÖ), Yeşil Kimya Farkındalık Ölçeği (YKFÖ), STEM Zihin Haritaları, Yeşil Kimya Zihin Haritaları ön test-son test olarak uygulanmıştır. Nitel kısmını ise durum çalışması oluşturmaktadır. Nitel veri toplama aracı olarak ihtiyaç analizi formu, odak grup görüşmeleri ve yansıtıcı günlükler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları STEM temelli laboratuvar etkinliklerinin kimya öğretmen adaylarının STEM ve yeşil kimya farkındalıklarına olumlu yönde etkisi olduğunu göstermiştir. STEM ve yeşil kimya zihin haritalarından elde edilen sonuçlar da SFÖ ve YKFÖ ölçeklerinden elde edilen sonuçları desteklemektedir. Kimya öğretmen adaylarında STEM temelli etkinliklerin STEM farkındalığı açısından öğrenciye etki, derse etki ve öğretmene etki yönünde farkındalıklarını arttırdığı tespit edilmiştir. Benzer şekilde kimya öğretmen adayları yeşil kimyanın ilkeleri konusunda çeşitli farkındalıklar geliştirmişlerdir. Bu farkındalıkların yeşil kimya uygulamaları ve çevreye katkısı, yeşil kimya eğitimdeki önemi ve yeşil kimya bilinci ve önemi temalarında olduğu göze çarpmaktadır. Ortaya çıkan sonuçlar STEM temelli deneysel etkinlikler ile laboratuvar dersinin işlenmesinin yeşil kimya ilkelerinin öğretilmesine katkı sağladığını göstermektedir. Üniversitelerde öğretmen adaylarında yeşil kimya ve STEM farkındalıklarını oluşturmak amacıyla STEM temelli etkinliklerin laboratuvar ortamlarında verilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to reducing the use of chemicals that are harmful to nature in order to prevent environmental pollution, it is extremely important to raise public awareness about chemicals that cause environmental pollution and green chemistry. Pre-service chemistry teacher, who will become chemistry teachers in the future, are at the forefront of instilling this awareness in society. The most effective places for pre-service chemistry teachers to gain this awareness are laboratories. Therefore, it is extremely important that the laboratory courses taken by pre-service chemistry teachers are approached within the framework of sustainability and that awareness is raised about green chemistry in this context. Awareness of green chemistry, which is a socio-scientific subject, can be achieved by creating environments conducive to questioning, design-oriented thinking, and group work. STEM-based activities, which enable the use of digital content and the blending of multiple disciplines, play a very important role in creating such environments. Based on this, the aim of this study is to investigate the effect of STEM-based laboratory activities on pre-service chemistry teachers' awareness of STEM and green chemistry. The sample of the study consists of 16 pre-service teachers studying at the Department of Chemistry Education at a state university in the Aegean region and taking the Organic Chemistry Laboratory II course. The research design used is the 'Embedded Mixed Research Method Design,' one of the mixed research designs. The quantitative part of the study consists of a single-group pre-test post-test experimental design method. The quantitative data collection tools used were the STEM Awareness Scale (SAS), Green Chemistry Awareness Scale (GCAS), STEM Mind Maps, and Green Chemistry Mind Maps, which were administered as pre-tests and post-tests. The qualitative part of the study consists of a case study. The qualitative data collection tools used were a needs analysis form, focus group interviews, and reflective journals. The research results showed that STEM-based laboratory activities had a positive effect on pre-service chemistry teachers' STEM and green chemistry awareness. The results obtained from the STEM and green chemistry mind maps also support the results obtained from the SAS and GCAS. It was determined that STEM-based activities increased pre-service chemistry teachers' awareness in terms of their impact on students, courses, and teachers in terms of STEM awareness. Similarly, pre-service chemistry teachers have developed various awarenesses regarding the principles of green chemistry. These awarenesses are particularly noticeable in the themes of green chemistry applications and their contribution to the environment, the importance of green chemistry in education, and green chemistry awareness and importance. The results indicate that STEM-based experimental activities and laboratory lessons contribute to the teaching of green chemistry principles. It is recommended that STEM-based activities be conducted in laboratory settings to raise awareness of green chemistry and STEM among pre-service teacher at universities.