Residuated latislerde türevler
Derivations on residuated lattices
- Tez No: 958551
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde,“P.He, X.Xin, J.Zhan, (2016), On derivations and their fixed point sets in residuated lattices. Fuzzy Sets Syst. 303, pp. 97-113”makalesine yer verilmiştir. Bu çalışmada, yazarlar residuated latislerde türev kavramını tanıtıp bazı özelliklerini araştırmıştır. Üçüncü bölümde,“K. Zhu, J. Wang, Y. Yang, (2020), On Generalized Derivations in Residuated Lattices, International Journal of Applied Mathematics, Volume 50, Issue 2”makalesine yer verilmiştir. Yazarlar bu makalede residuated latislerde bir türev tarafından belirlenen genelleştirilmiş türev kavramını tanımlamışlardır. Genelleştirilmiş türevlerin bazı özel tiplerinin özelliklerini incelemişlerdir. Dördüncü bölümde,“M. Zaoui, D. Gretete, E. M. El Abbassi, B. Fahid, (2024), Symmetric biderivations of residuated lattices, Annali Dell'Universita'di Ferrara, 70,235-248”makalesine yer verilmiştir. Yazarlar bu makalede, residuated latislerde simetrik ikili türev kavramını tanımlamışlardır. Beşinci bölümde, residuated latisler üzerinde genelleştirilmiş simetrik ikili türevler tanımlanıp özellikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five parts: In the first part, we recall basic concepts and theorems which are used in thesis. In the second chapter, the article“P. He, X. Xin, J. Zhan (2016), ”On Derivations and Their Fixed Point Sets in Residuated Lattices,“ Fuzzy Sets and Systems, 303, pp. 97– 113”is discussed. In this study, the authors introduced the concept of derivation in residuated lattices and investigated some of its fundamental properties. The third chapter focuses on the article“K. Zhu, J. Wang, Y. Yang (2020), ”On Generalized Derivations in Residuated Lattices, International Journal of Applied Mathematics, Volume 50, Issue 2“. In this work, the authors defined the concept of a generalized derivation determined by a derivation in residuated lattices and examined the properties of certain special types of generalized derivations. In the fourth chapter, the article ”M. Zaoui, D. Gretete, E. M. El Abbassi, B. Fahid (2024),“Symmetric Bi-Derivations of Residuated Lattices,”Symmetric bi- derivations of residuated lattices, Annali Dell'Universita'di Ferrara, 70, 235-248., 70, pp. 235–248" is reviewed. In this study, the authors introduced the concept of a symmetric bi-derivation in residuated lattices. In the fifth chapter, the concept of generalized symmetric bi-derivations on residuated lattices was defined, and their properties were investigated in detail.