Sosyal medya kullanımı ve etkileşimi yoluyla ortak değerin yaratımı ve yıkımı
Co-creation and co- destruction through social media use and interaction
- Tez No: 958564
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SABAH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sosyal medya platformlarında gelişen influencer-takipçi ilişkileri, bireylerin sadece içerik tüketicisi değil aynı zamanda içerik üretim sürecine katılan aktif aktörler olarak konumlanmalarını sağlamaktadır (Bahagir, Arbatani, & Labafi, 2022). Bu bağlamda influencer içerikleriyle kurulan etkileşimler hem ortak değer yaratımı hem de ortak değer yıkımı süreçlerinin tetikleyicisi olabilmektedir (Tweneje, 2023). Bu çalışma, bireylerin sosyal medya kullanım biçimlerinin sosyal medya etkileşimi üzerindeki etkilerini ve bu ilişkide kaçışçılığın düzenleyici rolünü incelemektedir. Tüketicilerin sosyal medya etkileşim düzeylerinin, influencer içerikleriyle yaşanan değer yaratımı ve yıkımı süreçlerine nasıl yansıdığı ve bu süreçlerin satın alma niyetini nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Araştırma modeli, tüketici katılım teorisi temel alınarak geliştirilmiştir (Brodie, Hollebeek, Juric, & Ilic, 2011). Çalışmada veriler Türkiye'de yaşayan sosyal medya kullanıcılarından çevrim içi anket yoluyla toplanmış, elde edilen 300 geçerli veri yapısal eşitlik modellemesi (SEM) ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, sosyal medya etkileşiminin hem değer yaratımı hem de değer yıkımı üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca ortak değer yaratımı sürecinin satın alma niyeti üzerinde pozitif, değer yıkımının ise negatif yönde etkide bulunduğu bulunmuştur. Bu araştırma, influencer pazarlaması bağlamında dijital tüketici davranışlarının çok boyutlu doğasına ışık tutmakta ve markaların stratejik iletişim uygulamalarına yön verecek kavramsal katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Influencer–follower relationships on social media platforms have transformed users from passive content consumers into active participants who contribute to content creation processes (Bahagir, Wang, & Kim, 2022). In this context, interactions with influencer content can trigger both value co-creation and value co-destruction processes (Tweneje, 2023). This study investigates how individuals' patterns of social media use (active/passive) affect social media engagement, while also examining the moderating role of escapism in this relationship. Furthermore, it explores how the level of engagement influences consumers' experiences of value co-creation and co-destruction, and how these experiences, in turn, impact purchase intention. The theoretical foundation of the study is based on the Consumer Engagement Theory (Brodie et al., 2011). Data were collected via an online survey conducted with social media users in Türkiye. A total of 300 valid responses were analyzed using structural equation modeling (SEM). The findings reveal that social media engagement significantly affects both value co-creation and co-destruction. Moreover, value co-creation positively influences purchase intention, while value co-destruction has a negative effect. This study sheds light on the multidimensional nature of digital consumer behavior in the context of influencer marketing and provides valuable conceptual insights that can inform strategic brand communication practices.