Use of innovative technologies for construction project management: Implications for sustainable projects
İnşaat projesi yönetiminde yenilikçi teknolojilerin kullanımı: Sürdürülebilir projeler için sonuçlar
- Tez No: 958569
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, yenilikçi teknolojilerin Çad'daki inşaat projelerinin yönetimini önemli ölçüde geliştirme ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunma potansiyelini araştırmaktadır. Ülkedeki en az dijitalleşmiş sektörlerden biri olan inşaat sektörü, düşük verimlilik, karmaşık iş birliği süreçleri, maliyet aşımları ve zayıf çevresel denetim gibi uzun vadeli sorunlarla karşı karşıyadır. Bu zorluklar göz önünde bulundurularak, araştırma; Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), Yapay Zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT), dronlar ve proje yönetim yazılımları dahil olmak üzere dijital teknolojilerin bu sorunların çözümüne katkı sağlama potansiyelini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu araçlar, proje teslimatını optimize etme ve sürdürülebilirliği artırma gücüne sahiptir ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ile uyum sağlamak gibi belirli bir hedefi vardır. Araştırmada nicel bir yöntem benimsenmiş ve yapılandırılmış bir çevrim içi anket kullanılmıştır. Örneklem, Çad'daki inşaat projelerinde doğrudan görev alan mühendisler (%49,1), mimarlar (%27,5) ve proje yöneticileri (%23,4) gibi profesyonellerden oluşmuştur. Bu kişiler, alanlarındaki uzmanlıkları ve deneyimleri dolayısıyla dijital teknolojilerin inşaat sektöründeki potansiyelini değerlendirmek için seçilmiştir. Toplam yetmiş dokuz yanıt elde edilmiştir ve Çad inşaat sektöründe teknoloji benimsemesini ve sürdürülebilir performansı etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak için Temel Eksen Faktörleştirme (PAF) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, Çad'daki inşaat sektöründe yeni teknolojilere ilişkin yüksek düzeyde farkındalık olduğunu ortaya koymaktadır; katılımcıların %84,4'ü bu teknolojileri tanıdıklarını belirtmiştir. Ancak, bu teknolojilerin gerçek projelerdeki uygulama oranı %38,9 gibi düşük bir seviyededir. Teknolojinin benimsenmesinden beklenen faydalar arasında daha iyi maliyet ve zaman yönetimi (%76,6), geliştirilmiş iş birliği (%64,7) ve daha iyi çevresel performans (%59,3) yer almaktadır. Bu umut verici beklentilere rağmen, dijital beceri eğitiminin yetersizliği (%71,3), yüksek uygulama maliyetleri (%66,5) ve kurumsal desteğin eksikliği (%54,1) gibi engeller mevcuttur. Katılımcıların %61,7'si bu teknolojilerin Çad'ın Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na (SKA) ulaşma çabalarında önemli bir rol oynayabileceğine inanmaktadır. Bu çalışma, Çad'daki inşaat sektöründe dijital yeniliği inceleyen teorik temelli ilk modeli sunmaktadır. Ayrıca, sektörü ülkenin kendine özgü sosyal ve ekonomik gerçeklerine uygun, sürdürülebilir ve teknoloji destekli stratejilerle dönüştürmeyi hedefleyen politika yapıcılar, kalkınma aktörleri ve sektör paydaşları için somut önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the potential of innovative technologies to significantly enhance construction project management and contribute to sustainable development in Chad. As one of the least digitalized industries in the country, the construction sector is beset by long-term issues of low productivity, cumbersome collaboration, cost overruns, and lax environmental oversight. Considering these challenges, this research aims to explore the potential of digital technologies, including Building Information Modeling (BIM), Artificial Intelligence (AI), the Internet of Things (IoT), drones, and project management software, to address these challenges. These tools have the power to optimize project delivery and enhance sustainability, with a specific goal of aligning with the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). A quantitative research methodology was employed, and an online, structured questionnaire was used. The sample was composed mainly of professionals directly involved in construction projects in Chad, including engineers (49.1%), architects (27.5%), and project managers (23.4%). These individuals were chosen for their expertise and experience in the field, providing valuable insights into the potential of digital technologies in the construction industry. A total of seventy-nine survey responses were obtained, and a Principal Axis Factoring (PAF) method was employed to extract factors that affect the technology adoption and sustainable performance factors common to the construction industry in Chad. The study's results reveal a significant level of awareness about new technologies in the construction industry in Chad, with 84.4% of respondents indicating familiarity. However, the application of these technologies in actual projects remains low, at 38.9%. The anticipated benefits of technology adoption are substantial, including improved cost and time management (76.6%), enhanced collaboration (64.7%), and better environmental performance (59.3%). Despite these promising prospects, barriers to adoption persist, including a lack of digital skills training (71.3%), high implementation costs (66.5%), and a dearth of institutional support (54.1%). Importantly, 61.7% of respondents believe these technologies can be pivotal in supporting Chad's efforts to achieve Sustainable Development Goals (SDGs). It offers the first theoretically informed model for studying digital innovation in the construction industry in Chad. It provides specific recommendations for policymakers, the development community, and industry stakeholders seeking to transform the industry through sustainable, technology-enabled strategies tailored to the country's distinctive social and economic realities.