Mikronize CaCO3'ün hıyar mozayik virüsü (Cucumber mosaic virus, cucumovirus) ile infekteli biber (Capsicum annuum L.) bitkilerinde oluşturduğu biyokimyasal tepkiler
Biochemical responses of micronized CaCO3 on pepper (Capsicum annuum L.) plants infected with cucumber mosaic virus (Cucumber mosaic virus, cucumovirus)
  1. Tez No: 958583
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hıyar Mozaik Virüsü (CMV), üretim alanlarında biber bitkilerinde ekonomik zararlara neden olan en önemli virüslerden bir tanesidir. Biber (Capsicum annum) yetişme döneminde birçok biyotik ve abiyotik stres faktörlerine de maruz kalmaktadır. Biyotik stres faktörlerinden olan virüsün yaprak bitleriyle bitkiden bitkiye taşınması nedeniyle yıkıcı etkisi daha şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada, yapay olarak virüs ile bulaştırılan ve mikronize CaCO3 (MC) uygulanan biber bitkilerinin tepkisi virüs stresi altında incelenmiştir. Çalışma CMV etmeni ile bulaştırılan bitkilerde tesadüf parselleri deneme desenine göre beş grupta altı tekerrürlü olacak şekilde yürütülmüştür. Bu gruplar; a) kontrol, b) CMV ile infekteli bitkiler, c) CaCO3 uygulaması yapılan sağlıklı bitkiler, d) CaCO3 uygulanan CMV ile infekteli bitkiler. e) CMV ile enfekteli CaCO3uygulaması yapılan bitkilerden oluşmuştur. Mikronize kalsitin etkinliğini belirlemek için kontrol, hastalıklı, hastalıklı + MC uygulanmış, MC + hastalık uygulanmış bitkilerde klorofil, protein, jasmonik asit (JA), salisilik asit (SA), katalaz (CAT), peroksidaz (POX) ve malondialdehit (MDA) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cucumber Mosaic Virus (CMV) is one of the most important viruses that cause economic losses in pepper plants in production areas. Pepper (Capsicum annum) is exposed to many abiotic and biotic stress factors during the growing period. Since the virus, which is one of the biotic stress factors, is transmitted from plant to plant by aphids, its destructive effect becomes more severe. In this study, the response of pepper plants artificially infected with the virus and micronized CaCO3 (MC) was investigated under virus stress. The study was carried out in plants infected with CMV according to the randomized plot design with six replications in five groups. These groups consisted of; a) control, b) CMV-infected plants, c) CaCO3-applied healthy plants, d) CaCO3-applied CMV-infected plants. e) CMV-infected plants treated with CaCO3. To determine the effectiveness of micronized calcite, chlorophyll, protein, jasmonic acid (JA), salicylic acid (SA), catalase (CAT), peroxidase (POX) and malondialdehyde (MDA) analyses were performed on control, diseased, diseased + MC applied, MC + diseased plants.