Bitki yaprak aktivatörü olarak mikronize CaCO3'ün kabak sarı mozayik virüsü (Zucchini yellow mosaic virus, potyvirus) üzerine etkisi
Effect of micronise CaCO3 as a plant activator against Zucchini yellow mosaic virus (ZYMV, potyvirus)
  1. Tez No: 410739
  2. Yazar: GÖKHAN BUĞRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ZYMV, kabakgil üretim alanlarında ekonomik zararlara neden olan en önemli virüslerden birisidir. Çalışma; Mikronize CaCO 3 bitki aktivatörünün ZYMV mücadelesinde kullanım olanaklarının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. İlk olarak virüsle enfekteli bitkiler temin edilmiş ve bu örnekler sağlıklı bitkiler üzerine mekanik inokülasyonlar yapılarak çoğaltılmıştır. Bitki aktivatörü uygulandıktan sonra ZYMV inoküle edilen gruplardaki bitkilerde sadece ZYMV'nin inoküle edildiği ve ZYMV inokülasyonlarından sonra aktivatör uygulanan gruplardaki bitkilere göre simptom çıkış süresinin geciktiği saptanmıştır. Ayrıca ZYMV'nin olmadığı koşullarda sadece aktivatör uygulanan bitkilerin kontrol grubundaki bitkilere göre çok daha iyi geliştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Zucchini Yellow Mosaic Virus (ZYMV) is one of the most important virus causing economical losses in cucurbit production fields. The study was carried out in order to investigate, possibility using of micronize calcite as plant activators in control of ZYMV. Firstly, plants that infected virus were assured and these samples were replicationed with mechanic inoculations on the healthy plants. After plant activator is applied, it is founded that in plant activator applied groups had showed simptoms later than the plant groups that only ZYMV inoculated. Also, it was determined that plant group which is applied plant activator had showed better developing than control groups.