Madde ve Isı ünitesinin STEM etkinlikleri ile uygulanmasının 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve ders motivasyonlarına etkisi
The effect of implementing the Matter and Heat unit with STEM activities on 6th grade students academic achievement and course motivation
- Tez No: 958589
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri dersinde yer alan“Madde ve Isı”ünitesine yönelik uygulanan STEM temelli etkinliklerin 6. sınıf düzeyindeki öğrencilerin akademik başarıları ile derse ilişkin motivasyonlarına etkisini incelemektir. Ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre yürütülen çalışmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilindeki bir devlet ortaokulunun 6. sınıf seviyesinde eğitim gören 66 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem, 33 kişiden oluşan deney grubu ile 33 kişiden oluşan kontrol grubundan meydana gelmektedir. Deney grubunda STEM temelli ders planlarıyla öğretim yapılırken, kontrol grubunda mevcut MEB öğretim programına ve ders kitabına uygun olarak öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde,“Madde ve Isı Başarı Testi”ile“Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği”kullanılmış, ölçekler deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Araştırma verilerini desteklemek için STEM uygulamaları sonrasında deney grubundaki öğrencilere,“STEM Etkinlikleri Öğrenci Görüş Formu”uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS programı ile incelenmiştir. Nicel verilerin analizinde normallik dağılımı Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir.“Madde ve Isı Başarı Testi”sonuçlarının analizinde; deney ve kontrol gruplarının ön test ile son test puanları arasındaki farkları incelemek amacıyla Wilcoxon işaretli sıralar testi, gruplara ait ön test puanlarını karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi, son test puanları arasındaki farkı değerlendirmek için Bağımsız Örneklem T-testi uygulanmıştır. Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği verilerinde ise ön test-son test puanları için Bağımlı Örneklem T-testi, gruplar arası karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklem T-testleri tercih edilmiştir.“STEM Etkinlikleri Öğrenci Görüş Formu”na ait veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, her bir açık uçlu soru için ayrı temalar, kodlar ve frekanslar oluşturularak raporlanmıştır. Araştırma sonucu ulaşılan bulgular, STEM etkinliklerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarında ve derse ilişkin motivasyonlarında anlamlı düzeyde artışlar sağlandığını ortaya koymuştur. Ayrıca öğrencilerin STEM etkinliklerine yönelik görüşlerinin büyük ölçüde olumlu olduğu, yapılan etkinliklerin öğrenmeyi daha keyifli, kalıcı, ve anlamlı kıldığı yönünde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, STEM tabanlı uygulamaların fen öğretiminde öğrenme süreçlerini zenginleştiren ve öğrenci ilgisini artıran etkili bir metod olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of STEM-based activities implemented for the“Matter and Heat”unit in Science class on the academic achievement and motivation of 6th-grade students. The study, conducted using a quasi-experimental design with a pre-test, post-test, control group, comprised 66 6th-grade students enrolled in a public middle school in Istanbul during the 2024-2025 academic year. The sample consisted of an experimental group of 33 students and a control group of 33 students. The experimental group received instruction using STEM-based lesson plans, while the control group received instruction in accordance with the current Ministry of National Education curriculum and textbook. The“Matter and Heat Achievement Test”and the“Science Motivation Scale”were used to obtain the research data. The scales were administered to the experimental and control groups before and after the implementation. To support the research data, the“STEM Activities Student Feedback Form”was administered to the students in the experimental group after the STEM implementations. Quantitative data from the study were analyzed using SPSS. The Shapiro-Wilk test was used to test for normal distribution in the analysis of quantitative data. In the analysis of the“Matter and Heat Achievement Test”results, the Wilcoxon signed-rank test was used to examine the differences between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups. The Mann-Whitney U test was used to compare the pretest scores of the groups. An Independent Samples T-test was used to evaluate the difference between the posttest scores. For the Science Motivation Scale data, a Dependent Samples T-test was used for pretest and posttest scores, and Independent Samples T-tests were used for comparisons between groups. Data from the“STEM Activities Student Interview Form”were analyzed using content analysis, and separate themes, codes, and frequencies were created and reported for each open-ended question. The findings of the research revealed that the experimental group students who implemented the STEM activities experienced significant increases in their academic achievement and course-related motivation. Additionally, students' views on STEM activities were largely positive, stating that the activities made learning more enjoyable, more lasting, and more meaningful. In this regard, STEM-based practices were found to be an effective method for enriching learning processes and increasing student interest in science teaching.