NTRU benzeri bazı kriptosistemler ve karşılaştırılması
Some NTRU-like cryptosystems and their comparisons
- Tez No: 958593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KÜSMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, açık anahtarlı kriptosistemlerin ardında yatan matematiksel zor problemlere ve kuantum bilgisayarlara karşı mevcut kriptosistemlerin durumuna değinilen giriş niteliğinde bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, kuantum kriptografide önemli bir yeri olan NTRU kriptosistemi ve NTRU benzeri oluşturulan bazı kriptosistemlerle ilgili literatürde mevcut olan çalışmalara ilişkin kaynak bildirişleri sunulmuştur. Üçüncü bölümde, polinom halkaları, kafes teorisi, NTRU ve benzeri kriptosistemlerin güvenliğinin dayandığı en kısa vektör problemi (SVP) ve en yakın vektör problemi (CVP) gibi kafes teorisinde yer alan matematiksel zor problemlere dair bazı bilgiler aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, teorik temelleri ve uygun parametre seçimi yapılarak elde edilen bir anahtar örneğiyle somut bir mesaj şifrelenip deşifrelenerek NTRU kriptosisteminde anahtar üretimi, şifreleme ve deşifreleme işlemlerinin nasıl yapıldığı aktarılmış ve MaTRU, CTRU, DTRU, ETRU ve QTRU gibi NTRU benzeri bazı kriptosistemler çalışılmıştır. Beşinci bölümde, kuantum saldırılarına karşı NTRU kriptosisteminin sağladığı güvenlik ve etkililiğin, ele alınan NTRU benzeri diğer kriptosistemlerle kıyaslandığı bir tartışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter presents introductory information concerning the mathematically hard problems underlying public-key cryptosystems and the current status of existing cryptographic systems in the face of quantum computing. The second chapter provides references to the existing literature on the NTRU cryptosystem—which holds a prominent place in quantum cryptography—as well as to several NTRU-like cryptosystems that have been developed subsequently. In the third chapter, some fundamental notions related to polynomial rings, lattice theory, and the mathematically hard problems within this theory—such as the Shortest Vector Problem (SVP) and the Closest Vector Problem (CVP), which underpin the security of NTRU and related cryptosystems—are explained. In the fourth chapter, the processes of key generation, encryption, and decryption in the NTRU cryptosystem are demonstrated by encrypting and decrypting a concrete message using a key generated through appropriate parameter selection based on theoretical foundations. Additionally, several NTRU-like cryptosystems such as MaTRU, CTRU, DTRU, ETRU and QTRU are examined in detail. The fifth chapter offers a comparative discussion evaluating the security and efficiency of the NTRU cryptosystem against quantum attacks, in comparison with other NTRU-like cryptosystems addressed in the study.