Babacan liderliğe yönelik algıların 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanlarında nitel perspektifle incelenmesi Eskişehir ili örneği
An investigation of perceptions toward paternalistic leadership from a qualitative perspective among 112 Emergency Call Center employees: The case of Eskişehir
- Tez No: 958599
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL AYŞE CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 112 Acil Çağrı Merkezi'nde çağrı alıcı personel olarak çalışan personelin algılanan liderlik özelliklerini babacan liderlik tutum ve davranışları açısından incelemek; bu özelliklerin babacan liderlik boyutları ile ilişkisini kurmaktır. Araştırmanın katılımcılarını Eskişehir ilinde Eskişehir Valiliği'ne bağlı olarak hizmet veren Eskişehir 112 Acil Çağrı Merkezi'nde çağrı alıcı unvanı ile görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada veriler çalışanlarla yapılan yüz yüze ve çevrim içi görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada veri toplama süreci 2025 yılının mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Veriler nitel perspektifle analiz edildiğinde araştırma bulguları, yöneticinin çalışanlar tarafından iş yerinde aile ortamı yaratan, bireysel ilgi gösteren, iş dışı konularda destek sunan ve otoriteyle samimiyet arasında denge kuran bir lider olarak algılandığını ortaya koymuştur. Ancak babacan liderliğin sadakat ve bağlılık bekleme boyutuna ilişkin algıların zayıf olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the perceived leadership characteristics of call-taker personnel working at the 112 Emergency Call Center in the context of paternalistic leadership attitudes and behaviors, and to establish the relationship between these characteristics and the dimensions of paternalistic leadership. The participants of the study consist of personnel holding the title of“call-taker”at the Eskişehir 112 Emergency Call Center, which operates under the authority of the Governorship of Eskişehir. Data were collected through both face-to-face and online interviews conducted with the employees. The data collection process took place in May 2025. When analyzed from a qualitative perspective, the findings reveal that the manager is perceived by employees as a leader who creates a family-like work environment, shows individual concern, provides support in matters beyond work, and maintains a balance between authority and approachability. However, perceptions regarding the loyalty and commitment expectations dimension of paternalistic leadership were found to be weak.