Sinir hasarı ile indüklenen nöropatik ağrı tedavisinde rutin-pregabalin kombinasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the rutin-pregabalin combination in the treatment of neuropathic pain induced by nerve injury
  1. Tez No: 958609
  2. Yazar: GÜLSÜM HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BEKTAŞ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nöropatik ağrı sinir hasarı ile ilişkili bir kronik ağrı türüdür. Nöropatik ağrının karmaşık patofizyolojisi nedeniyle, tedavide çoklu etki mekanizmasına sahip farmakolojik ajanlar veya kombine tedavi yaklaşımları tercih edilmektedir. Rutin deneysel nöropatik ağrıda etkili olduğu gösterilmiş biyoaktif bir bileşendir. Bu tez çalışması kapsamında 25-50-100 mg/kg rutinin 3 mg/kg pregabalin ile kombinasyonunun, sıçanlarda kronik konstriksiyon sinir hasarı ile indüklenen nöropatik ağrı modelinde, e-von Frey cihazı ve plantar test (Hargreaves metodu) yöntemleri kullanılarak olası antiallodinik ve antihiperaljezik etkinliğinin 180 dk süresince değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tüm kombinasyon gruplarının anthiperaljezik ve antiallodinik etkinlinliğinin tek başına rutin uygulaması yapılan ve 3 mg/kg pregabalin uygulanan gruplara göre belirli zaman aralıklarında istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve 30 mg/kg pregabalin uygulanan grupların etkinliği ile benzer seviyelerde olduğu belirlenmiştir. Kombinasyon grupları arasında en etkili sonuç ise 25 mg/kg rutin ile oluşturulan kombinasyon grubundan elde edilmiştir. Ayrıca söz konusu etkinliğin lokomotor aktiviteden bağımsız bir şekilde geliştiği görülmüştür. Rutinin, yan etki profilinin düşük olduğu ve tedavide kullanımı olan pregabalinin ise doza bağlı yan etki potansiyeli göz önünde bulundurularak, düşük doz pregabalin ile rutin kombinasyonunun oluşabilecek yan etkileri minimize ederek etkin tedavi sağlama açısından kombine tedavide kullanılabilecek potansiyel bir ajan olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain is a type of chronic pain associated with nerve injury. Due to the complex pathophysiology of neuropathic pain, pharmacological agents with multiple mechanisms of action or combination therapy approaches are preferred in its treatment. Rutin is a bioactive compound shown to be effective in experimental neuropathic pain. This thesis aimed to evaluate the potential antiallodynic and antihyperalgesic effects of rutin at doses of 25, 50, and 100 mg/kg in combination with 3 mg/kg pregabalin in a rat model of chronic constriction nerve injury induced neuropathic pain, using the electronic von Frey device and the plantar test (Hargreaves method) over a period of 180 minutes. It was determined that all combination groups exhibited statistically significant antihyperalgesic and antiallodynic effects at certain time intervals compared to the groups treated with rutin or 3 mg/kg pregabalin alone, and that the level of efficacy was comparable to that of the group treated with 30 mg/kg pregabalin. Among the combination groups, the most effective outcome was observed in the group receiving 25 mg/kg rutin. Furthermore, this effect was found to be independent of locomotor activity. Considering that rutin has a low side effect profile and that pregabalin, although clinically used, has a dose-dependent side effect potential, it was concluded that the combination of low-dose pregabalin with rutin could be a potential candidate for combination therapy, offering effective treatment while minimizing possible side effects.