Rezerpin ile indüklenen parkinsonizm modeline bağlı periferik sinir hasarında düşük yoğunluklu ultrasesin terapötik etkinliği
Therapeutic efficacy of low intensity ultrasound on peripheral nerve damage based on rezerpine-induced parkinsonism model
  1. Tez No: 861537
  2. Yazar: MEHMET MELİH PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BOZKURT GİRİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Çalışmada, rezerpinle indüklenen parkinsonizm semptomlarına bağlı siyatik sinirde oluşan periferik sinir hasarının ve düşük yoğunluklu darbeli ultrasesin bu hasar üzerine olan terapötik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 40 adet erişkin Wistar rat rastgele dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki deneklere parkinsonizm semptomlarının oluşumu için gün aşırı 0,1 mg/kg dozunda rezerpin enjeksiyonu 45 gün süreyle uygulandı. 4. haftadan itibaren rezerpin ile birlikte 1 MHz, 0,5W/cm² ve 1,5W/cm² güç yoğunluklarında darbeli ultrases (US) tedavileri her gün her iki bacağa 3'er dakika uygulandı. Deneklerin nosiseptif ağrı algısı, siyatik fonksiyon indeksi, katatonik davranışları ve duyusal-motor fonksiyonları düzenli aralıklarla izlendi ve deney sonunda siyatik sinir elektrofizyolojisi değerlendirildi. Ayrıca, deneklerin plazma IL-1β, IL-6, ve TNF-α seviyeleri ile kaspaz-3, Bax, Bcl-2 ve Parkin'in siyatik doku ekspresyon seviyeleri belirlendi ve siyatik sinir histopatolojik değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the peripheral nerve damage provoked by reserpine-induced parkinsonism, together with the therapeutic efficacy of low-intensity pulsed ultrasound to ameliorate corresponding nerve damage on the sciatic nerve. Materials and Methods: 40 adult Wistar rats were randomly divided into four groups. To produce parkinsonism symptoms, rats were injected with 0.1 mg/kg dose of reserpine every other day for 45 days. Starting from the fourth week of reserpine administration, daily pulsed ultrasound treatments at 1 MHz frequency 0.5W/cm² and 1.5W/cm² power densities were applied on both hind legs for 3 minutes. Nociceptive pain perception, sciatic function index, catatonic behavior and sensory-motor functions of rats were determined at regular intervals, and sciatic nerve electrophysiology was evaluated at the end. In addition, plasma IL-1β, IL-6, and TNF-α levels and sciatic tissue expression levels of caspase-3, Bax, Bcl-2, and Parkin were determined, and sciatic nerve histopathological evaluation was performed.