Afet haberciliğinin Azerbaycan medyasında sunumu: 6 Şubat Kahramanmaraş depremi örneği
The presentation of disaster journalism in Azerbaijani media: The case of the February 6th Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 958625
  2. Yazar: NASİBA JAFARLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Dünya var olduğundan bu yana birçok doğal afet yaşanmakta, özellikle depremler en sık karşılaşılan ve yıkıcı sonuçlar doğuran olaylardan biri olmaktadır. Toplumlar bu süreçlerde doğru ve hızlı bilgiye ihtiyaç duymakta, bu da afet haberciliği adı verilen yeni bir gazetecilik alanını ortaya çıkarmaktadır. Afet haberciliği, afet öncesi, sırası ve sonrasında kamuoyunu bilgilendirme işlevi gören bir medya faaliyetidir. Bu bağlamda medya hem yerel hem de uluslararası düzeyde kriz iletişimi ve iş birliğini de sağlamaktadır. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş Depremi, Türkiye tarihinde“yüzyılın felaketi”olarak nitelendirilmiş; büyük can kayıplarına ve yıkımlara yol açmıştır. Bu felaket, uluslararası medyanın ve yardım ekiplerinin de dikkatini çekmiş, Azerbaycan hem insani yardım hem de medya desteğiyle Türkiye'nin yanında yer almıştır. Bu çalışma, söz konusu depremin Azerbaycan medyasındaki yansımalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 7-12 Şubat 2023 tarihleri arasında Azerbaycan gazetelerinde yayımlanan haberler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Gazetecilerin kriz dönemlerindeki tutumları, haberlerin toplumsal etkisi ve kamusal yarar açısından taşıdığı önem tartışılmış ve Azerbaycan basınının afet haberciliği pratiği, doğru ve etik habercilik ilkeleri bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, many natural disasters have occurred, with earthquakes being among the most frequent and devastating. In such times, societies require accurate and timely information, giving rise to a specialized field known as disaster journalism. Disaster journalism functions as a media activity that informs the public before, during, and after a disaster. In this context, the media plays a crucial role in facilitating crisis communication and cooperation both locally and internationally. The Kahramanmaraş Earthquake, which struck on February 6, 2023, has been described as the“disaster of the century”in Turkish history, resulting in significant loss of life and destruction. This catastrophe captured the attention of international media and aid organizations, and Azerbaijan stood by Türkiye through both humanitarian aid and media support. This study aims to analyze how this earthquake was reflected in the Azerbaijani media. News articles published in Azerbaijani newspapers between February 7 and 12, 2023, were examined using content analysis. The attitudes of journalists during crises, the societal impact of news, and its importance in terms of public interest are discussed. Furthermore, the study evaluates the Azerbaijani press's disaster journalism practices within the framework of accurate and ethical journalism principles.