İlkokul dördüncü sınıf sosyal bilgiler öğretim programının Hammond Küp Modeli doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of primary school fourth grade social studies curriculum in line with Hammond Cube Model
  1. Tez No: 958626
  2. Yazar: NİDA EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇAM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırma, 2018 4. sınıf sosyal bilgiler öğretim programını Hammond Küp Modeli çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yakınsayan paralel karma desen kullanılarak Gaziantep'teki düşük sosyo-ekonomik düzeydeki bir ilkokulda gerçekleştirilen çalışmada hem nicel hem nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler demografik bilgi formu, başarı testi ve tutum ölçeğiyle elde edilirken; nitel veriler gözlem formları, video kayıtları ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 22 ve NVivo 9 programları kullanılmıştır. Davranışsal boyut sonuçlarına göre öğrencilerin sosyal bilgiler akademik başarıları ve tutumları yüksektir. Öğrencilerin başarı durumları cinsiyetelerine göre farklılaşmazken, anne-baba eğitim durumu ve gelir düzeyi yüksek olan öğrencilerin başarı puanları daha yüksektir. Sınıf öğretmeninin uygulamalarının öğrencilerin ders başarısı ve tutumları üzerinde anlamlı etkisi vardır. Program bilişsel alana ağırlık verirken, duyuşsal ve devinimsel alanlar geri planda kalmaktadır. Öğretim boyutunda, öğretmenler içeriğe olumlu yaklaşırken öğrenciler olumsuz görüş bildirmişlerdir. Düz anlatım yönteminin yaygın kullanıldığı, ek kaynaklara ihtiyaç duyulduğu ve ders dışı etkinliklerin uygulanmasında zorluklar yaşandığı belirlenmiştir. İkili öğretim, kısa teneffüs süreleri ve kalabalık sınıflar gibi faktörler eğitim sürecini olumsuz etkilemektedir. Kurum boyutunda, öğretmenlerin programa ilişkin ön bilgilerinin yetersizliği, öğrencilerin hazırbulunuşluk ve motivasyon eksikliği, bölgenin sosyo-ekonomik özellikleri ve eğitime verilen önemin düşüklüğü gibi faktörler programın uygulanmasında engeller oluşturmaktadır. Bulgulara dayanarak, programı ve uygulamasını iyileştirmek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the 2018 4th grade social studies curriculum within the framework of the Hammond Cube Model. Both quantitative and qualitative data were collected in the study, which was conducted in a low socio-economic primary school in Gaziantep using a convergent parallel mixed design. Quantitative data were collected through a demographic information form, achievement test and attitude scale, while qualitative data were collected through observation forms, video recordings and semi-structured interviews. IBM SPSS 22 and NVivo9 programs were used to analyze the data. According to the behavioral dimension results, students' achievement and attitudes towards social studies course were high. While there was no significant difference in terms of gender, the achievement scores of students with higher parental education and income levels were higher. The classroom teacher's practices have a significant effect on students' achievement and attitudes. While the program emphasizes cognitive domains, affective and kinesthetic domains remain in the background. In the teaching dimension, teachers were positive about the content while students were negative. It was determined that the lecture method is widely used, additional resources are needed and there are difficulties in the implementation of extracurricular activities. In the institutional dimension, factors such as teachers' insufficient prior knowledge of the program, students' lack of readiness and motivation, socio-economic characteristics of the region and low importance given to education constitute obstacles in the implementation of the program. Based on the findings, recommendations are presented to improve the program and its implementation.