Kariyer psikolojik danışmanlığı yeterliklerinin kariyer psikolojik danışmanlığı uygulaması dersi kapsamında incelenmesi: Bir durum çalışması
Examining career counseling competencies within the scope of career counseling practice course: A case study
- Tez No: 958640
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ DUY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırmanın amacı, kariyer psikolojik danışmanlığı yeterliklerinin kazandırılmasında Kariyer Psikolojik Danışmanlığı Uygulaması dersine ilişkin uygulamaların ve süpervizyon sürecinin incelenmesi ve derse yönelik öneriler sunulmasıdır. İç içe geçmiş tek durum araştırma deseninin kulanıldığı bu çalışmada Kariyer Psikolojik Danışmanlığı Uygulaması dersi analiz birimi olarak belirlenmiş olup, kariyer psikolojik danışmanlığı süpervizyonu alan psikolojik danışman adayları, süpervizörler ve alan uzmanları alt analiz birimleri olarak belirlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını psikolojik danışman adayları, süpervizörler ve alan uzmanları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Açık Uçlu Anket Formu, Kariyer Psikolojik Danışmanlığı Öz-yeterlik Kontrol Listesi ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, ders sürecinde düzenli geri bildirimin sağlanması ve yapılandırılmış süpervizyon uygulamalarının, psikolojik danışman adaylarının kariyer psikolojik danışmanlığı öz-yeterliklerinin gelişimini desteklediğini ortaya koymuştur. Çeşitli öğretim yöntemlerinin bir arada kullanılması, öğrenmenin kalıcılığını artırmakta ve kariyer psikolojik danışmanlığına yönelik olumlu tutumların şekillenmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, kalabalık sınıf mevcudu, sınırlı kaynaklar ve toplumda kariyer psikolojik danışmanlığına yönelik farkındalık eksikliği, sürecin etkililiğini kısıtlayan temel faktörler olarak öne çıkmıştır. Mezuniyet sonrasında mesleki gelişimin sürdürülebilmesi için güncel bilgilere erişim imkânlarının güçlendirilmesine ve analitik becerilerin sistematik biçimde desteklenmesine yönelik ihtiyaçların belirgin olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında, dersin planlanması, uygulama süreçlerinin iyileştirilmesi, süpervizyonun etkinliğinin artırılması ve kariyer olanaklarının tanıtılmasına yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the practices and supervision processes related to the Career Counseling Practice Course in fostering career counseling self-efficacy and to offer recommendations regarding the course. This research employed an embedded single-case study design, in which the Career Counseling Practice Course was identified as the unit of analysis, while supervisees receiving career counseling supervision, supervisors, and field experts were designated as sub-units of analysis. The participants of the study consisted of supervisees, supervisors, and field experts. Data were collected using the Personal Information Form, Open-Ended Questionnaire, Career Counseling Self-Efficacy Checklist, and Semi-Structured Interview Form. The findings revealed that providing regular feedback and implementing structured supervision practices supported the development of supervisees' career counseling self-efficacy. The integration of various instructional methods was found to enhance the retention of learning and contribute to the formation of positive attitudes toward career counseling. Furthermore, large class sizes, limited resources, and a lack of public awareness about career counseling emerged as primary factors constraining the effectiveness of the process. It was also observed that sustaining professional development after graduation requires improved access to up-to-date information and systematic support for developing analytical skills. In light of the findings, several recommendations were proposed regarding course planning, the enhancement of implementation processes, the strengthening of supervision practices, and the promotion of career opportunities.