Postmodern bakışla yapılandırılmış sanat atölye dersleri
Art studio courses structured through a postmodern perspective
- Tez No: 958639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBAR EVREN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sanat eğitimi, dönemin sanat anlayışıyla ilişkili olarak şekillenir. Disiplinlerarası ve çoğulcu yapısıyla postmodern sanat; toplumsal, kültürel ve bireysel anlatıları eleştirel biçimde görünür kılar. Bu yaklaşım, sanat eğitimini teknik beceri aktarımının ötesine taşıyarak düşünsel üretimi, eleştirel sorgulamayı ve çok katmanlı anlam inşasını önceleyen bir yapıya dönüştürmeyi gerekli kılar. Bu bağlamda, sanat atölye dersleri; biçimsel kalıpları aşan, öğrencinin bireysel tercihlerini gözeten ve toplumsal gerçeklikleri sanatsal sürece dahil eden platformlara dönüşmelidir. Gerçekleştirilen araştırma, Anadolu Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Programı'nda sanat atölye dersi verme deneyimine sahip altı öğretim elemanının görüşlerine dayanarak postmodern sanat atölyelerine ilişkin kuramsal bir model önermeyi amaçlamıştır. Temel nitel araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanan veriler betimsel analizle çözümlenmiştir. Araştırma soruları; öğretmen-öğrenci rolleri, fiziksel ortam, ders sürecinde konu ve kavramlar ve ölçme-değerlendirme yaklaşımları gibi temel atölye bileşenlerine odaklanmıştır. Araştırma sonuçları, postmodern yaklaşımla kurgulanan atölyelerin öğrenci merkezli, disiplinlerarası, yaratıcı ve esnek yapıda olması gerektiğini göstermiş fakat buna karşın mevcut müfredat ve atölye düzenlemelerinin bu yaklaşımı yeterince desteklemediğini ortaya koymuştur. Araştırma kapsamında sanat atölye derslerine ek olarak sanat eğitimi müfredatlarına ve sanat eğitimi veren kurumsal yapılara yönelik dönüşüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Art education is shaped in relation to the artistic paradigms of its time. With its interdisciplinary and pluralistic structure, postmodern art brings social, cultural, and individual narratives to the forefront through a critical lens. This approach requires a shift in art education—from the mere transmission of technical skills to a structure that prioritizes intellectual production, critical inquiry, and the construction of multilayered meanings. In this context, studio courses should transform into platforms that go beyond formal conventions, take into account students' individual preferences, and incorporate social realities into artistic processes. The present study aims to propose a theoretical model for postmodern art studios based on the views of six faculty members with experience in teaching studio courses in the Arts and Crafts Teaching Program at Anadolu University. Employing a basic qualitative research design, data were collected through semi-structured interviews and analyzed using descriptive analysis. The research questions focused on fundamental studio components such as teacher-student roles, physical environment, thematic and conceptual content within the course process, and assessment-evaluation approaches. Findings reveal that studios structured with a postmodern approach should be student-centered, interdisciplinary, creative, and flexible; however, current curricula and studio practices were found to be insufficient in supporting this approach. In addition to studio practices, the study offers recommendations for transforming art education curricula and the institutional structures through which art education is delivered.