Lera Auerbach'ın Viyolonsel ve Piyano için 24 Prelüd eserinin incelenmesi
Analysis of Lera Auerbach's 24 Preludes for Cello and Piano
  1. Tez No: 958644
  2. Yazar: SERÇİN YATKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELİH KARA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışmasında, Lera Auerbach'ın viyolonsel ve piyano için bestelemiş olduğu 24 Prelüd adlı eseri yapısal açıdan incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, 20. ve 21. yüzyıl müziğinin önemli temsilcilerinden biri olan Auerbach'ın yaşamı, müzik stili ve dahil olduğu Polistilizm akımı ele alınmıştır. Besteci, orkestra şefi ve konser piyanisti kimliğinin yanı sıra; resim, heykel ve edebiyat gibi farklı sanat dallarında da eserler vermiştir. Tezin devamında, eserin adını aldığı prelüd formunun tarihsel gelişimi incelenmiş; prelüd setlerinin ortaya çıkışı ve farklı besteciler tarafından yazılan 24 prelüd setleri örneklerle ele alınmıştır. Farklı dizilimlere sahip bu prelüd setleri, hem yaygın olarak bilinen hem de daha az tanınan bestecilerin eserlerinden seçilen örneklerle sınırlandırılarak değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, Viyolonsel ve Piyano için 24 Prelüd adlı eserin her bir bölümü yapısal açıdan ayrıntılı olarak analiz edilmiş ve inceleme kapsamında icracılar için müzikal ve teknik açıdan çeşitli çalım önerilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural aspects of Lera Auerbach's 24 Preludes for Cello and Piano have been examined. In the first part of the study, the life, musical style, and the Polystylism movement associated with Auerbach—one of the prominent figures of 20th and 21st-century music—are discussed. In addition to her identity as a composer, conductor, and concert pianist, Auerbach has also produced works in other art forms such as painting, sculpture, and literature. In the following sections of the thesis, the historical development of the prelude form, from which the work takes its name, is examined. The emergence of prelude sets and examples of 24-prelude cycles composed by various composers are discussed in detail. These prelude sets, which feature both similar and different arrangements, are evaluated through selected examples from both well-known and lesser-known composers. In the final part, each movement of the 24 Preludes for Cello and Piano is analyzed in detail from a structural perspective, and the study also offers various musical and technical performance suggestions for performers.