Kitlesel açık çevrimiçi derslere katılım ve tamamlama durumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of participation and completion in massive open online courses in terms of various variables
  1. Tez No: 797155
  2. Yazar: ZÜLFÜ ÖRENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kitlesel Açık Çevrimiçi Derslere (KAÇD) katılım sağlayan öğrenenlerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu gibi demografik özellikleri ile çevrimiçi öğrenme deneyimi ve çevrimiçi öğrenme hazırbulunuşluğu bakımından derse katılım ve dersi tamamlama (sertifika alma) durumlarının farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Bu çalışmanın diğer bir amacı sistemin günlük (log) verilerinden yararlanarak, öğrenenlerin derslere hangi zaman dilimlerinde katılım sağladıkları ve dersleri başarı ile tamamlayarak sertifika alanların dersleri ne kadar sürede tamamladıklarını tespit etmektir. Araştırma, güncel dijital yetkinlikler kazandırmayı amaçlayan Bilgeİş Öğrenme Portalı üzerindeki beş farklı derse katılım sağlayan 5639 öğrenenden sağlanan veri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sorularını yanıtlamak için Ki-kare testi, çok kategorili (multinominal) lojistik regresyon analizi, ikili (binary) lojistik regresyon analizi ve log analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında KAÇD'lera katılım sağlayan 5639 öğrenenin, cinsiyete göre %50,2'nin kadın ve %49,8'inin erkek olduğu ve dengeli bir dağılım gösterdiği görülmüştür. Katılımcıların, %48,6'nın 21-30 yaş grubunda olduğu, %75,4'ünün üniversite öğrencisi veya üniversite mezunu olduğu, %21,8'inin çevrimiçi öğrenme deneyimine sahip olmadıkları ve ilk defa Bilgeİş Öğrenme Portalı aracılığıyla çevrimiçi öğrenme deneyimi yaşadıkları görülmüştür. Katılımcıların çevrimiçi öğrenme hazırbulunuşluk düzeylerinin oldukça yüksek (X=3,99) olduğu görülmüştür. Çalışmaya katılanların derse katılım durumları incelendiğinde erkek öğrenenlerin, yaşı daha büyük olanların, eğitim durumu daha yüksek olanların, çevrimiçi öğrenme deneyimine sahip olanların ve çevrimiçi hazırbulunuşlukları yüksek öğrenenlerin daha fazla derse katılım sağladıkları görülmüştür. Derslere kaydolan öğrenenlerin %58,6'nın dersi başarı ile tamamlayarak sertifika aldığı, en yüksek dersi tamamlama oranına sahip dersin en kısa süreli ders, en düşük tamamlama oranına sahip dersin ise en uzun süreli ders olduğu tespit edilmiştir. Öğrenenlerin dersi tamamlama durumları incelendiğinde cinsiyet bakımından fark olmadığı, yaşı daha büyük olanların, eğitim durumu daha yüksek olanların, çevrimiçi öğrenme deneyimine sahip olanların ve çevrimiçi hazırbulunuşlukları yüksek öğrenenlerin daha yüksek oranda dersi başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandıkları görülmüştür. Öğrenenlerin %69,56 gibi yüksek bir oranda 13.00-24.00 saatleri arasında (öğleden sonra ve akşam saatleri) sistemi kullandıkları ve %64,14'ünün aynı gün katılım sağladıkları dersi tamamladıkları görülmüştür. Araştırma sonuçları doğrultusunda, öğrenenlerin diğer bireysel özelliklerine yönelik nitel çalışma ile derse katılımın duygusal, bilişsel ve sosyal boyutlarına yönelik çalışma yapılması ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether the demographic characteristics of learners participating in Massive Open Online Courses (MOOCs) such as gender, age, educational status, and their online learning experience and online learning readiness differ in terms of class participation and course completion (certification). Another purpose of this study is to use the log data of the system to determine the time periods in which the learners attend the courses and how long it takes those who successfully complete the courses and complete the courses. The research was conducted with data obtained from 5639 learners who participated five different courses on the Bilgeİş Learning Portal, which aims to provide up-to-date digital competencies. Chi-square test, multi-category (multinominal) logistic regression analysis, binary logistic regression analysis and log analysis methods were used to answer the research questions. Within the scope of the research, it was seen that 50.2% of the 5639 learners who participated in MOOCs were female and 49.8% were male, according to gender, and showed a balanced distribution. Of the participants, 48.6% were in the 21-30 age group, 75.4% were university students or university graduates, 21.8% did not have online learning experience and they had online learning experience for the first time through Bilgeİş Learning Portal. seen. It was observed that the participants' online learning readiness levels were quite high (X=3.99). When the class participation status of the participants in the study was examined, it was seen that male learners, those who were older, those with higher education levels, those who had online learning experience and those who had higher online readiness participated in more classes. It was determined that 58.6% of the learners enrolled in the courses successfully completed the course and received a certificate, the course with the highest course completion rate was the shortest course, and the course with the lowest completion rate was the longest course. When the course completion status of the learners is examined, it is seen that there is no difference in terms of gender, those who are older, have higher education levels, have online learning experience and learners with higher online readiness are more likely to be entitled to receive certificates by successfully completing the course. It was observed that 69.56% of the learners used the system between 13.00-24.00 (afternoon and evening hours) at a high rate, and 64.14% completed the course they participated on the same day. According to the results of the research, suggestions were made regarding the qualitative study of the other individual characteristics of the learners and the study of the emotional, cognitive and social dimensions of participation in the lesson.