A proposed online professional development (OPD) program for novice EFL teachers
Mesleğe yeni başlayan İngilizce öğretmenleri için önerilen bir çevrim içi mesleki gelişim programı
- Tez No: 958648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ERGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de mesleğe yeni başlayan İngilizce öğretmenlerin özgün ihtiyaçlarına yönelik bir çevrim içi mesleki gelişim programı tasarlamayı, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. Öz-yönelimli ve dönüştürücü öğrenme ilkelerine dayanan yetişkin eğitimi kuramı çerçevesinde yürütülen araştırma, betimleyici istatistiklerle desteklenen nitel bir eylem araştırmasıdır. 109 katılımcının (mesleğe yeni başlayan ve deneyimli İngilizce öğretmenleri ile öğretmen eğitimcileri) ihtiyaç analizi sonucunda ADDIE modeline göre geliştirilen program, Canvas öğrenme platformu üzerinden uygulanmıştır. Programın içeriği öğretmen iyi oluşu, sınıf yönetimi, materyal geliştirme, İngilizce sınıfında çeşitlilik ve yansıtıcı uygulama konularına daklanmıştır. Program değerlendirmesi CIPP modeli çerçevesinde yapılmış; anket, KWL çizelgeleri, öz-yansıtma günlükleri, değerlendirme formları ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle veri toplanmıştır. Bulgular, programın mesleğe yeni başlayan İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşıladığını ortaya koymuştur. Katılımcılar, kuramsal bilgi, uygulama becerisi, öz-yeterlik ve mesleki kimlik açısından önemli kazanımlar elde etmiştir. Ayrıca, programın yapısını, içeriğinin uygunluğunu ve yansıtıcı niteliğini değerli bulmuşlardır. Teknoloji ve yapay zekâ entegrasyonu dijital becerileri ile uyum yetilerini artırırken; kapsayıcılığa verilen önem, çeşitli öğrenci profillerine karşı duyarlılıklarını geliştirmiştir. Program aynı zamanda duygusal dayanıklılığı ve kişisel gelişimi de desteklemiştir. Ancak, zaman kısıtlamaları, yoğun içerik ve sınırlı etkileşim gibi zorluklar da belirtilmiştir. Bu nedenle, gelecekte canlı oturumlar, destekleyici içerik yapılandırmaları ve iş birliğine dayalı öğrenme yaklaşımlarının uygulanması önerilmektedir. Genel olarak, bu çalışma, Türkiye bağlamında mesleğe yeni başlayan İngilizce öğretmenlerinin bütüncül gelişimini desteklemede ihtiyaç temelli, esnek ve yansıtıcı bir çevrim içi mesleki gelişim programının değerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to design, implement, and evaluate a context-specific online professional development (OPD) program tailored for novice teachers of English as a Foreign Language (NEFLTs) in Türkiye. Grounded in adult learning theory—particularly self-directed and transformative learning—the research employed a qualitative action research methodology supported by descriptive statistics. A needs analysis involving 109 participants, including novice and experienced EFL teachers and teacher educators, informed the development of a five-module asynchronous OPD program. Designed based on the ADDIE instructional model, the program was implemented through the Canvas learning platform. Module topics included teacher well-being, classroom management, materials development, diversity in the EFL classroom, and reflective teaching. The CIPP model guided program evaluation. Data collection tools included questionnaires, KWL charts, self-reflective journals, evaluation forms, and semi-structured interviews. Findings showed that the OPD program effectively addressed NEFLTs' professional development (PD) needs. Participants reported improvements in theoretical knowledge, teaching skills, self-efficacy, and professional identity. They valued the program's structure, relevance, and reflective focus. Technology and AI integration boosted digital skills and adaptability, while emphasis on inclusivity enhanced responsiveness to diverse learners. The program also fostered emotional resilience and personal growth. Noted challenges included time constraints, dense content, and limited interactivity. Recommendations included incorporating live sessions, scaffolding complex topics, and encouraging collaboration. Overall, the study highlights the importance of needs-based, flexible, and reflective OPD in supporting the growth of NEFLTs in the Turkish context.