Ortodontistlerin hasta kooperasyonunu öngörmesi; öngörünün doğruluğunun değerlendirilmesi ve hasta kooperasyonunun geliştirilmesi
Orthodontists' prediction of patient cooperation; evaluation of the accuracy of prediction and improvement of patient cooperation
- Tez No: 958651
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN UFUK TOYGAR MEMİKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, hasta kooperasyonunu tedavi öncesinde belirlemeye yönelik maddelerin ve kooperasyonu geliştirebilecek yöntemlerin belirlenmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu amaçla d iğer araştırmacıların kooperasyon konusunda önemli bulduğu maddelerin belirlenebilmesi için literatür taraması yapılarak 72 ifadeden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anket iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ortodontistlerin hasta kooperasyonunun öngörülmesinde kullandığı maddelerin tespitine yönelik sorular; ikinci bölümde ise ortodontistlerin tedavi sürecinde hastalarından edindikleri tecrübeler sonucu kooperasyon ile ilgili tespitleri yine benzer maddeler üzerinden değerlendirilmiştir. Türk Ortodonti Derneği'ne üye olan 1.172 ortodontiste e-mail yoluyla hazırlanan anket gönderilmiş ve 120 kişiden yanıt alınmıştır. Kooperasyonu etkileyen ve öngörü amacıyla kullanılabilecek parametreler ile ortodontistlerin kooperasyona dayalı tecrübeleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to identify items to determine patient cooperation before treatment and methods that can improve cooperation. For this purpose, a survey consisting of 72 items was developed by scanning the literature to determine the items that other researchers found important about cooperation. The survey consists of two main parts. In the first part, questions aimed at identifying items that orthodontists can use to predict patient cooperation; In the second part, orthodontists' findings regarding cooperation as a result of the experiences they gained from their patients during the treatment process were evaluated using the same items. A survey prepared by e-mail was sent to 1,172 orthodontists who are members of the Turkish Orthodontic Association, and responses were received from 120 people. The relationship between the parameters that affect cooperation and can be used for prediction purposes and the cooperative experiences of orthodontists was examined.