Hodgkin lenfoma tanılı hastalarda sistemik inflamasyonun toplam indeksinin tedavi yanıtı ve prognoz ile ilişkisi
The relationship of the total index of systemic inflammation with treatment response and prognosis in patients with Hodgkin's lymphoma
- Tez No: 958652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda malignite hastalarında inflamasyon belirteçleri olan nötrofil, monosit, lenfosit ve trombosit ile hesaplanan AISI'nın Hodgkin lenfoma hastalarında prognoz ve sağkalım üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Son 10 yılda hastanemiz hematoloji kliniğine başvuran Hodgkin lenfoma tanılı 108 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların AISI değeri AISI=monosit (109/L) x trombosit (109/L) x nötrofil (109/L) / lenfosit (109/L) formülü ile hesaplandı.İstatistiksel değerlendirmede kategorik verilere sahip iki grubun karşılaştırılmasında Pearson ki kare testi ve Spearman Rank korelasyon katsayısı kullanıldı. Sayısal verilere sahip iki grubun karşılaştırılmasında normal dağılıma uyanlar için Student T Testi, uymayanlar için Mann Whitney U testi kullanıldı. AISI için cut-off değeri ROC Curve analizi ile belirlendi.Sağkalım analizi değerlendirmede Kaplan Meier analizi yapıldı. Ayrıca AISI değeri ile IPS skorunun OS, PFS üzerine etkisi Cox regresyon kullanılarak multivariete analiz ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the effect of AISI, calculated using inflammatory markers such as neutrophils, monocytes, lymphocytes, and platelets, on prognosis and survival in patients with Hodgkin's lymphoma. Methods: 108 patients diagnosed with Hodgkin's lymphoma who presented to our hospital's hematology clinic in the last 10 years were included in our study. The patients' AISI values were calculated using the formula AISI = monocytes (109/L) x platelets (109/L) x neutrophils (109/L) / lymphocytes (109/L). For statistical analysis, the Pearson chi-square test and Spearman's rank correlation coefficient were used to compare two groups with categorical data. The Student t-test was used for comparisons of two groups with numerical data, and the Mann Whitney U test was used for comparisons of groups with non-normal distributions. The cut-off value for the AISI was determined using ROC Curve analysis. Kaplan Meier analysis was used for survival analysis. Furthermore, the effects of the AISI value and IPS score on OS and PFS were evaluated using multivariate analysis using Cox regression.