Otel işletmelerinde mutfak çalışanlarına yönelik ayrımcılıkların incelenmesi
Investigation of discrimination against kitchen workers in hotel businesses
- Tez No: 958659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ŞAHİN, DOÇ. DR. VEDAT YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ayrımcılık kavramı, hayatımızın hemen her alanında, sektör fark etmeksizin çeşitli sorunların temel kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, eşitlik kavramı ile ayrımcılık arasındaki ilişki de önemli bir konu olarak öne çıkmaktadır. Gelişen küresel iletişim ve entegrasyon sayesinde, ayrımcılık problemi ulusal sınırları aşarak uluslararası boyutlar kazanmıştır. Bu sorunların çözümüne yönelik adımların atılmaması, çalışma ortamlarında verimliliğin düşmesine ve adil olmayan uygulamaların artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, hem çalışanların hem de işverenlerin dikkatle üzerinde durması gereken bir konu olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışma kapsamında öncelikle ayrımcılık ve eşitlik kavramları tanıtılacaktır. Daha sonra, ayrımcılığın mevcut durumu ve çeşitli türleri detaylarıyla incelenecektir. Ayrıca, ayrımcılığın hukuki çerçevedeki yeri ve bu konudaki yasal düzenlemeler ele alınacaktır. Hukuki dayanakların incelenmesinin amacı, ayrımcılığa maruz kalan bireylerin hakları konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde ise, özellikle emek yoğun sektörler arasında yer alan turizm sektöründe ayrımcılığın nasıl gerçekleştiği, bu durumu etkileyen faktörler ve ortaya çıkan sonuçlar detaylandırılacaktır. Bu çalışma, ayrımcılık ve eşitlik kavramlarının hem teorik hem de pratik boyutlarını ele alarak, sorunun önlenmesine ve çözümüne ilişkin farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of discrimination emerges as a fundamental source of various problems in nearly every aspect of our lives, regardless of the sector. In this context, the relationship between the concepts of equality and discrimination stands out as an important issue. With the advancement of global communication and integration, the problem of discrimination has transcended national borders and gained international dimensions. The failure to take steps toward resolving these issues leads to decreased productivity in work environments and an increase in unfair practices. Therefore, discrimination should be considered a matter that both employees and employers must address with serious attention. Within the scope of this study, the concepts of discrimination and equality will first be introduced. Then, the current state of discrimination and its various forms will be examined in detail. Additionally, the legal framework surrounding discrimination and the relevant regulations will be addressed. The aim of analyzing legal foundations is to ensure that individuals subjected to discrimination are informed about their rights. In the following sections of the study, particular focus will be given to how discrimination manifests in the tourism sector, which is among labor-intensive industries, the factors that influence this phenomenon, and the consequences that arise. This study aims to raise awareness regarding the prevention and resolution of discrimination by addressing both the theoretical and practical dimensions of the concepts of discrimination and equality.