Mısır basınında Türkiye'nin temsili: 2024 yılı örneği
Turkey's representation in the Egyptian press: A 2024 case study
- Tez No: 958676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mısır-Türkiye ilişkileri, 2013 yılında yaşanan siyasi kırılmanın ardından yaklaşık on yıl boyunca diplomatik kopukluk ve karşılıklı gerilimle şekillenmiştir. Ancak son yıllarda, özellikle 2020 ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı Joe Biden'ın zaferiyle birlikte Orta Doğu politikasında yaşanan yön değişimi, Mısır ve Türkiye arasında yeniden yakınlaşma sürecini beraberinde getirmiştir. Bölgesel siyasi dengelerdeki değişim, iki ülkenin ikili ilişkilerini yeniden tesis etme çabalarını hızlandırmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma Aralık 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasında yayımlanan haberler ve köşe yazılarını inceleyerek, söz konusu dönemde Türkiye'nin Mısır basınındaki temsiline dair tematik dağılımı analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, El-Ahram, El-Youm El-Sabea ve Al-Masry Al-Youm gazetelerinde yer alan Türkiye konulu haberler ve köşe yazıları, betimsel içerik analizi yöntemiyle sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmada, gazetelerin yayın çizgileri ve hedef kitleleri dikkate alınarak, Türkiye'ye ilişkin haber ve yazıların temaları ve dağılımları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Araştırma bulguları, Mısır basınında Türkiye'ye yönelik genel yaklaşımın büyük oranda olumlu olduğunu; hem haberlerde hem de köşe yazılarında diplomatik temaslar, ekonomik iş birliği ve bölgesel koordinasyon gibi temaların öne çıktığını ortaya koymuştur. Türkiye'nin, analiz edilen içeriklerde çoğunlukla stratejik ve etkin bir aktör olarak temsil edildiği; ilişkilerin dostane biçimde yansıtıldığı bir basın söyleminin öne çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the political rupture in 2013, Egypt-Turkey relations were marked by nearly a decade of diplomatic disconnection and mutual tension. In recent years, however, particularly after the victory of Democratic Party candidate Joe Biden in the 2020 U.S. presidential elections and the resulting shift in Middle East policy, a process of renewed rapprochement between Egypt and Turkey has emerged. Changes in the regional political balance have accelerated efforts by both countries to reestablish bilateral relations. Within this context, the study aims to analyze the thematic distribution of Turkey's representation in the Egyptian press by examining news reports and opinion columns published between December 2023 and April 2024. The study systematically evaluates Turkey-related news and columns in the newspapers Al-Ahram, Al-Youm Al-Sabea, and Al-Masry Al-Youm using the descriptive content analysis method. Taking into account the editorial lines and target audiences of the newspapers, the themes and distribution of Turkey-related content were comparatively analyzed. The findings of the research indicate that the overall approach of the Egyptian press toward Turkey is largely positive; both news reports and opinion columns prominently highlight themes such as diplomatic engagement, economic cooperation, and regional coordination. In the analyzed content, Turkey is predominantly portrayed as a strategic and influential actor, while the press discourse generally reflects friendly and constructive bilateral relations.