English language instructors' perception of blended learning in higher education
İngilizce öğretim görevlilerinin yükseköğretimde harmanlanmış öğrenme algıları
- Tez No: 958683
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Eğitim dünyası sürekli değişim halindedir ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha iyi öğrenme ve öğretme koşullarını teşvik etmek için çeşitli yaklaşımların ve yöntemlerin ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Bu yöntemlerden biri olan harmanlanmış öğrenme, geleneksel yüz yüze öğretim yöntemi ile daha yeni bir eğitim aracı olan çevrimiçi öğretimi birleştirir. Bu tez, İngilizce öğretim görevlilerinin Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında harmanlanmış öğrenme algısını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, bu çalışma keşfedici sıralı karma yöntem desenini (İng. Exploratory Sequential Mixed Methods Design) kullanmış ve bu desende önce öğretim görevlileri ile (N=11) bir görüşme yapılmış ve ardından daha kapsamlı veri toplamak için yaklaşık 2350 öğretim görevlisini içeren araştırma evrenine bir anket gönderilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların %7.36'si (N=173) nicel aşamamıza katılmayı kabul etmiştir. Nitel araçlardan elde edilen bulgular kodlama ve doğrudan alıntılar kullanılarak İçerik Analizi Yöntemi (İng. Content Analysis Method) ile analiz edilmiş, nicel araçlardan elde edilen sonuçlar ise Microsoft Excel Programı kullanılarak Tanımlayıcı İstatistik Analizi (İng. Descriptive Statistics Analysis) ile analiz edilmiştir. Bulgular, ülkemizdeki öğretim görevlilerinin yükseköğretimde harmanlanmış öğrenme algısının olumlu olduğunu gösterirken, bir kısmı harmanlanmış öğrenmenin etkili bir yaklaşım olabilmesi için karşılanması gereken belirli koşullar olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, bu çalışma öğretim görevlilerinin teknolojik becerileri konusunda hizmet içi eğitime ihtiyacı olduğunu ortaya koymuştur. Literatürdeki benzer sonuçların nicelik açısından az olması göz önünde bulundurulduğunda, bu tezin sonuçları Türkiye'de İDÖ alanındaki öğretim görevlileri ve ders tasarımcıları için pedagojik çıkarımlara sahip olduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The world of education is ever-changing and with the advancement of technology, it is no wonder various approaches and methods emerge to promote better learning and teaching conditions. As one of these methods, blended learning combines the traditional method of teaching face-to-face and the more recent medium of education, online instruction. This thesis aims to investigate English language instructors' perception of blended learning in higher education in Türkiye. In order to achieve this goal, this thesis adopted an exploratory sequential mixed methods design, in which an interview was initially conducted with instructors (N=11), and then a survey was sent to the universe of population with approximately 2350 instructors, to gather more extensive data. Ultimately, 7.36% of them agreed to participate in our quantitative phase (N=173). The findings from the qualitative instruments were analyzed with the Content Analysis Method using coding and direct quotations, whereas the results from the quantitative instrument were analyzed with Descriptive Statistics Analysis using the Microsoft Excel Program. The findings indicate the instructors' perception of blended learning in higher education in our country is positive; however, several of them stated there are certain conditions that need to be met for blended learning to be an effective approach. Additionally, this study revealed a need for in-service training on the technological skills of the instructors. Considering the similar results within the literature are few in quantity, the results of this thesis are believed to have pedagogical implications for instructors and course designers in the field of ELT in Türkiye.