Leviathan ve adalet olanakları: Güncel bir tartışma
Leviathan and the potentialities of justice: A contemporary debate
  1. Tez No: 958682
  2. Yazar: ALİ FIRAT GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY YAĞANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Thomas Hobbes'un Leviathan eseri kapsamında insan doğası, etik, siyaset ve hukuk felsefesi anlayışını çağdaş felsefecilerinin kavramları ile yeniden bir okumaya tabi tutmaktadır. Tez boyunca Arendt, Agamben, Deleuze, Derrida, Esposito, Foucault, Haraway, Ricoeur, Said gibi filozoflar ile Leviathan ve benzeri egemenlik türlerini açıklayabilmek için egemenliği yaratan insanın canavarlığı ontolojik, hukuki ve edebi olarak günümüzün siyaset, hukuk ve adalet olanakları hakkındaki söylemlere katkı sunması bağlamında araştırılır. Farklı ekollerden ve disiplinlerden araştırmaya katılan metinler Derrida'nın yapısöküm olarak kavramsallaştırdığı eleştirel yaklaşım ile ele alınırken Leviathan'ın canavarlığı canavar çalışmalarının yaklaşımları ile metodolojik olarak kullanılır. Araştırma sonucunda insan ve canavar, istisna ve egemenlik, doğal ve yapay, gerçek ve metafor arasındaki ayrımlar ortadan kalkar. Böylece güncel Leviathanlar olarak, Barreto'nun Cerberus'u, Schepelle'in Frankenstate'i, ve König'in Algoritmik Leviathan'ı; neolibaralizm, otokratik legalizm ve algoritmik yönetimsellik bağlamında açıklanır hale gelir. Güncel canavarların gündeme getirdikleri şiddet ve bu şiddete karşı mücadele mekanizmaları ele alınırken alternatif siyaset ve hukuk felsefesi anlayışları ile adaletli bir toplumsallığı kurmakta Leviathan'ın ve onun yaratıcısı olduğu insanın potansiyel kurucu rolü açığa çıkarılır. Bu kurucu rol insan ile canavarın ayırt edilemez doğasından ve hukuk ile adaletin karar verilemez yapısından ileri gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to inquire into human nature, ethics, political and legal philosophy in terms of Thomas Hobbes's Leviathan with the concepts of contemporary philosophers. Throughout the thesis, philosophers such as Arendt, Agamben, Deleuze, Derrida, Esposito, Foucault, Haraway, Ricoeur, Said are investigated in order to explain Leviathan and similar types of sovereignty, and the monstrosity of the human being who creates these sovereignties is explored in the context of their ontological, legal and literary contributions to today's discourses on politics, law and justice potentialities. While the texts from different schools and disciplines are examined with the critical approach that Derrida conceptualizes as deconstruction, the monstrosity of Leviathan becomes methodologically applicable through the approaches of monster studies. In this way, the distinctions between human and monster, exception and sovereignty, natural and artificial, real and metaphor disappear, and today's new Leviathans, such as Barreto's Cerberus, Schepelle's Frankenstate, and König's Algorithmic Leviathan, come to be explained in the context of neoliberalism, autocratic legalism, and algorithmic governmentality. While the mechanisms of violence brought to the agenda by today's monsters and the areas of struggle against them are discussed, the constitutive potential role of Leviathan and the human being it creates in establishing a just society is revealed with alternative political and legal philosophy understandings. This constitutive role arises from the indistinguishable nature of human and monster and the undecidable structure of law and justice.