Güneş enerji santrallerinde tehlike ve risklerin hata ağacı analizi ile belirlenmesi: Kayseri OSB güneş enerji santrali örneği
Determination of hazards and risks in solar power plants by fault tree analysis method: The case of Kayseri OSB solar power plant
- Tez No: 958684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın konusu, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Güneş Enerji Santralinin hata ağacı risk analizi yöntemi üzerine örnek bir uygulamasıdır. Arıza verileri ve gözlem yoluyla tespit edilen tehlikelerin Hata Ağacı Risk Analiz metodu yardımıyla risk analizi yapılmıştır. Çalışmaya elde edilen arıza ve gözlem verileri ile Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Güneş Enerji Santrali arıza ve kazalarının ana nedenlerinin ve sonuçlarının belirlenmesi ile başlanmış. Daha sonra hata ağacının ara ve temel olayları belirlenerek hata ağacı oluşturulmuştur. Son olarak, hesaplanan risklere göre güneş enerji santrallerindeki kazalarının başlıca nedenleri belirlenmiş ve sonuç kısmında tespit edilen risklerin önlenmesi amacıyla öneriler sunulmuştur. Araştırma bulguları, santraldeki başlıca güvenlik sorunlarının yorgun mermiler, sıcak nokta, inverter arızaları, trafo arızası, uygun olmayan kişisel koruyucu ekipman (KKD), çalışanların eğitim yetersizliğidir. Güneş enerji santralleri için hazırlanan bu çalışmanın kaza riskini azaltmak ve dolayısıyla yaralanma ve ölüm oranlarını azaltmak için santrallerde kullanılabilir. Hata ağacındaki temel nedenler göz önünde bulundurularak kazaların önlenmesi için genel bir rehber hazırlanabilir ve ulusal iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı hükümlerine de katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is an example application of the fault tree risk analysis method of the Solar Power Plant located in Kayseri Organized Industrial Zone. Risk analysis was carried out on the hazards detected through fault data and observation with the help of the Fault Tree Risk Analysis method. The study started with the obtained malfunction and observation data and determining the main causes and consequences of Kayseri Organized Industrial Zone Solar Power Plant malfunctions and accidents. Then, the fault tree was created by determining the intermediate and main events of the fault tree. Finally, according to the calculated risks, the main causes of accidents in solar power plants were determined and suggestions were presented in the conclusion to prevent the identified risks. Research findings show that the main safety problems in the power plant are fatigued bullets, hot spot, inverter failures, transformer failure, inappropriate personal protective equipment (PPE), lack of training of employees. This study, prepared for solar power plants, can be used in power plants to reduce the risk of accidents and therefore reduce injury and death rates. By considering the root causes in the fault tree, a general guide can be prepared to prevent accidents and contribute to the provisions of national occupational health and safety legislation.