Evaluatıng perceıved call qualıty ın webrtc usıng RTP statıstıcs and ITU-T standards
Webrtc'de algılanan görüşme kalitesinin RTP istatistikleri ve ITU-t standartları kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 958692
  2. Yazar: MEHMET EMİN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GELAL SOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Web Gerçek Zamanlı İletişim (WebRTC), gerçek zamanlı sesli ve görüntülü aramalar için yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir ve bu sistemlerde çağrı kalitesini sağlamak, kullanıcı memnuniyeti açısından kritik öneme sahiptir. Algılanan kaliteyi değerlendirmek için standart metrik olan Ortalama Görüş Skoru (MOS), genellikle kullanıcı geri bildirimine dayanır; ancak bu yöntem, büyük ölçekli sistemlerde tutarlı ve sürdürülebilir değildir. Bu tez, WebRTC çağrıları sırasında toplanan nesnel RTP istatistiklerini kullanarak MOS değerlerinin tahmin edilmesini araştırmaktadır. Hem ses kalitesi için ITU-T G.107, hem de video kalitesi için ITU-T G.1070 standartları doğrultusunda; gecikme, paket kaybı, bitrate, titreşim (jitter) ve donma süresi gibi teknik metriklerin kullanıcı algısıyla ilişkisi modellenmiştir. Gerçek WebRTC çağrılarına ait geniş bir veri kümesi, kullanıcı puanları ve çalışma zamanı istatistikleriyle birlikte analiz edilmiştir. Sonuçlar, hangi metriklerin algılanan kalite üzerinde en fazla etkili olduğunu ve tahmin edilen MOS değerlerinin kullanıcı geri bildirimleriyle ne kadar örtüştüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Web Real-Time Communication (WebRTC) is widely used for real-time voice and video calls, where ensuring call quality is essential for user satisfaction. The Mean Opinion Score (MOS) is a standard measure of perceived quality, but relying solely on user feedback is neither scalable nor consistent. models the relationship between performance (Quality of Service) This thesis explores the relationship between objective RTP statistics collected during WebRTC calls and the quality of the call. By applying ITU-T recommendations, particularly G.107 and G.1070 for audio and video quality, respectively, the study metrics (e.g., jitter, packet loss, bitrate, freeze duration) and user-perceived quality (i.e., Quality of Experience, QoE). A dataset consisting of WebRTC calls, including both user ratings and runtime statistics, is collected and analysed to indicate call quality. The correlation of runtime statistics with calculated and subjective MOS values are analyzed. The results identify which metrics have the most influence on perceived quality and how closely the calculated MOS values match the actual user feedback.