İşletilmesi planlanan bir maden ocağının etki alanlarının belirlenmesi ve çevresel açıdan işletme uygunluğunun irdelenmesi
Determining the impact areas of a mine planned to operate and examining the suitability of operation in terms of environment
- Tez No: 958693
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, fizibilite aşamasında olan bir maden ocağının çevresel etki alanlarının belirlenmesi ve söz konusu alanın çevresel açıdan işletmeye uygunluğunun sorgulanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinden önceki bu değerlendirme sayesinde, yatırımcıların karşılaşabileceği çevresel risklerin önceden tanımlanması hedeflenmiştir. Analiz sürecinde, Entropi ve ARAS gibi çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak hidrojeolojik ve sosyo-ekonomik kriterler ağırlıklandırılmış, tüm veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanında haritalandırılmıştır. Hava ve gürültü modellemeleri AERMOD ve SoundPLAN yazılımlarıyla yapılmış; su kaynakları, ekolojik yapı, doğal-kültürel alanlar ve doğa kaynaklı tehlikeler varsayımsal olarak haritalanmıştır. Bu çevresel katmanlar, Örtmeler Yöntemiyle birleştirilerek bütünleştirilmiş etki haritası oluşturulmuştur. Ek olarak, çalışmada yatırımcı perspektifiyle Risk ve Önlem Analizi gerçekleştirilmiş; potansiyel finansal, operasyonel, çevresel ve hukuki riskler değerlendirilmiştir. Ayrıca, toplumun çevresel iyileştirmelere ekonomik katkı istekliliğini ölçen Willingness to Pay (WTP) yöntemiyle toplumsal kabul düzeyi analiz edilmiştir. Bu çok boyutlu değerlendirme, yalnızca teknik ve çevresel uygunluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliği de kapsamlı biçimde ele almakta; uygulama öncesinde zaman, maliyet ve sosyal etki yönetimi açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Çalışma sonucunda, bazı çevresel ortamların (özellikle su kaynakları, ekolojik alanlar ve sosyo-ekonomik yapı) yüksek risk taşıdığı; ancak uygun önlemler alındığında proje sahasının“şartlı olarak çevresel açıdan uygun”kabul edilebileceği belirlenmiştir. Ayrıca, bütünleştirilmiş risk haritası yardımıyla proje için kritik alanlar ortaya konmuştur. Sonuç olarak, çevresel etkilerin en aza indirilmesi için önerilen stratejilerin eksiksiz uygulanması ve çevresel-sosyal performansın sürekli izlenmesi durumunda projenin sürdürülebilir bir şekilde işletilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the environmental suitability of a planned mining site during the feasibility phase by identifying potential impact zones. Conducted prior to the Environmental Impact Assessment (EIA) process, the research aims to anticipate environmental risks and optimize early-stage decision-making. The study applies Entropy and ARAS multi-criteria decision-making methods to prioritize hydrogeological and socio-economic factors, which are subsequently mapped using Geographic Information Systems (GIS). Air and noise modeling were conducted via AERMOD and SoundPLAN, while thematic maps representing water resources, ecological zones, cultural and natural assets, and natural hazards were created. All spatial data layers were integrated using the Overlay Method to construct a comprehensive impact map. In addition, an Investor-Oriented Risk and Mitigation Analysis was carried out to assess financial, operational, legal, and environmental risks. The Willingness to Pay (WTP) method was also employed to evaluate public willingness to financially support environmental improvements, reflecting the level of social acceptance. By integrating technical, economic, and social dimensions, this multidimensional framework provides strategic insights for environmental suitability, risk mitigation, and stakeholder engagement—enhancing both sustainability and project viability. As a result of the study, it was determined that certain environmental components—particularly water resources, ecological areas, and the socio-economic structure—pose high levels of risk. However, with the implementation of appropriate mitigation measures, the project site may be considered“conditionally environmentally suitable”for operation. Furthermore, critical zones for the project were identified through the use of an integrated risk map. In conclusion, the project is projected to be environmentally and socially sustainable, provided that the recommended strategies are fully implemented and the environmental and social performance is continuously monitored throughout the project lifecycle.