Toki ve ÇŞB Türkiye yedi bölge toplu konut projeleriiç mekanlarında bağlam ve özgünlüğün karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of context and originality in interiors of mass housing projects by toki and the ministry of environment, urbanization and climate change across seven regions of Turkey
- Tez No: 958701
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde kentleşme ve nüfus artışı, konut ihtiyacını giderek daha da önemli bir hale getirirken, Toplu Konut projeleri bu ihtiyaca cevap verme noktasında kritik bir rol oynamaktadır. Toplu Konut projeleri sadece barınma sorununu çözmekle kalmamalı, aynı zamanda insanların yaşam kalitesini artıracak, sosyal etkileşimlerini destekleyecek yaşam alanları sunmalıdır. Toplu Konut projelerinde sıkça karşılaşılan tipleşme uygulamalarının, kullanıcı ihtiyaçları ve yerel kültürel değerler üzerindeki etkileri de bu noktada önemli bir tartışma konusudur. Bu tez çalışması, Toplu Konut projelerinde, TOKİ tarafından üretilen konut tiplerinde iç mekân tasarımlarının önemini ve bu tasarımların kullanıcıların yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemektedir. TOKİ tarafından üretilen konut tiplerinde tipleşmeye gidilip gidilmediği sorusu da bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Toplu Konut projelerinde, özellikle TOKİ tiplerinde tipleşmenin etkilerini analiz ederek, kullanıcı odaklı, sosyal etkileşimi destekleyen iç mekân tasarım yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, urbanization and population growth are making the need for housing increasingly important, and mass housing projects play a critical role in meeting this need. Mass housing projects should not only solve the housing problem but also provide living spaces that will improve people's quality of life and support their social interactions. The effects of typification practices frequently encountered in mass housing projects on user needs and local cultural values are also an important topic of discussion at this point. This thesis examines in depth the importance of interior designs in housing types produced by TOKİ in mass housing projects and the impact of these designs on the quality of life of users. The question of whether typification is applied in housing types produced by TOKİ forms the basis of this study. As a result, this study aims to contribute to the development of user-oriented interior design approaches that support social interaction by analyzing the effects of typification in mass housing projects, especially in TOKİ types.