Mirrax kalıp çeliğinin elektro erozyon yöntemi ile işlenmesinde işlem parametrelerinin yüzey bütünlüğüne etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of process parameters on surface integrity in processing mirrax mold steel with the electro erosion method
- Tez No: 958734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında, elektro erozyon işlemi (EEİ) kapsamında farklı elektrot malzemeleri (CuCoNiBe, CuNi₂SiCr ve CuCr₁Zr) ve işlem parametrelerinin (boşalım akımı, vurum süresi ve bekleme süresi) işlenmiş yüzey üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışma, Taguchi L27 deney tasarımı doğrultusunda gerçekleştirilmiş olup, işleme sonrası oluşan yanal açıklık ve yüzey çatlak yoğunluğu (YÇY) parametreleri üzerinden analizler yapılmıştır. Deney sonuçları, yanal açıklık açısından en uygun sonuçların CuCoNiBe elektrotu ile düşük boşalım akımı (6 A), kısa vurum süresi (50 µs) ve orta düzeyde bekleme süresi (200 µs) kullanıldığında elde edildiğini göstermektedir. ANOVA analizine göre, yanal açıklık üzerinde en etkili parametreler sırasıyla boşalım akımı (%31,77) ve vurum süresi (%16,88) olarak belirlenmiştir. YÇY açısından ise en düşük çatlak yoğunluğu, CuCoNiBe elektrotu ile yüksek akım (25 A), kısa vurum süresi (50 µs) ve uzun bekleme süresi (800 µs) kombinasyonunda elde edilmiştir. Elektrot tipi, %58,97 katkı oranı ile YÇY üzerinde en baskın etkiye sahip faktör olarak öne çıkmıştır. Bu kapsamda, CuCoNiBe elektrot malzemesi, EEİ uygulamaları için önerilen bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Elde edilen bulgular, endüstriyel uygulamalarda yüksek kaliteli yüzey üretimi için rehber niteliği taşımakta ve ileride yapılacak çalışmalar için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of different electrode materials (CuCoNiBe, CuNi₂SiCr, and CuCr₁Zr) and machining parameters (discharge current, pulse-on time, and pulse-off time) on the machined surface were investigated within the scope of the Electrical Discharge Machining (EDM) process. The experimental study was conducted based on the Taguchi L27 experimental design, and analyses were carried out focusing on the machining outcomes of overcut and surface crack density (SCD). The experimental results revealed that the most favorable outcomes in terms of overcut were obtained using the CuCoNiBe electrode in combination with a low discharge current (6 A), short pulse-on time (50 µs), and medium pulse-off time (200 µs). According to ANOVA analysis, the most influential parameters on the overcut were determined as discharge current (31.77%) and pulse-on time (16.88%). In terms of SCD, the lowest crack density was achieved using the CuCoNiBe electrode with high discharge current (25 A), short pulse-on time (50 µs), and long pulse-off time (800 µs). Electrode type emerged as the most dominant factor affecting SCD, with a contribution ratio of 58.97%. In this context, the CuCoNiBe electrode material stands out as a recommended alternative for EDM applications. The findings serve as a guide for achieving high-quality surfaces in industrial applications and lay a foundation for future studies.