Taxonomic and functional diversity of bird communities of the anatolian diagonal
Anadolu çaprazındaki kuş komünitelerinin taksonomik ve fonksiyonel çeşitliliği
- Tez No: 958736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM AMBARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ekosistem fonksiyonlarının en önemli sağlayıcılarından biri olan kuşlar arazi örtüsü dönüşümü, kirlilik ve iklim değişikliği gibi antropojenik bazı stresörler nedeniyle bir biyoçeşitlilik krizi ile karşı karşıyadır. Türkiye boyunca uzanan Anadolu Diyagonali üç kıta ve biyoçeşitlilik sıcak noktasının kesişiminde yer alır. Yine de kuş toplulukları ve çeşitlilik bakımından yeterince keşfedilmemiş bir alandır. Bu yüzden araştırmam kuş komünite kompozisyonu ve çeşitliliğini hem taksonomik hem de fonksiyonel açıdan, üç farklı uzamsal skalada açıklığa kavuşturmaktadır. 782 transekt gözleminden toplanmış kuş verilerini, 12 çevresel değişken ve 14 fonksiyonel karakteri de kullanarak, hiyerarşik kümeleme, indikatör tür analizi, ordinasyon, lineer modelleme ve nadirleştirme-ekstrapolasyon yöntemleri ile analiz ettim. Hiyerarşik kümeleme Anadolu Diyagonali boyunca yedi farklı kuş komünitesini ortaya koymuştur. Toplam 199 kuş türü arasından, bu komüniteler için 14 indikatör tür belirlenmiştir. Araştırmam, kuş komünitelerinin başlıca olarak iklimsel değişkenler ve habitatlar ile ilişkili parametreler tarafından ayrıldığını göstermiştir. Daha büyük vücut kütlesine ve el-kanat indeksine sahip türler, başlıca olarak bozkır peyzajları kuş komünitesi ile ilişkilendirilmiştir. Lineer modeller kuş alfa çeşitliliğin prodüktivite ve habitat çeşitliliği ile istatiksel olarak pozitif bağıntılı olduğunu ortaya koymuştur. Değişim, beta çeşitliliğinin ana bileşeni olmuştur, ve alanlar arasındaki tür değişimlerini yansıtır. Yüksek oranda değiştirilmiş tarımsal peyzajlardaki azalmış beta çeşitlilik, biyotik homojenleşmeye işaret ediyor olabilir. Nadirleştirme-ekstrapolasyon ve fonksiyonel gamma hiper-hacim hesaplamaları heterojen peyzajlar, riparyen bitki örtüsü içeren habitat mozaikleri ve bozkır peyzajları kuş komünitelerinin gamma çeşitliliğinde dikkat çekici yüksek seviyeler sergilendiğini ortaya koymuştur. Bulgular, bölgedeki kuşların korunabilmesi için habitat çeşitliliğinin artırılmasının hayati önem arz ettiğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Birds, integral to ecosystem functioning, are subjected to biodiversity crisis driven by anthropogenic stressors, including land cover conversion, pollution, and climate change. The Anatolian Diagonal running across Türkiye, is located at the convergence of three continents and biodiversity hotspots. Yet, it is relatively understudied in terms of avian communities. Consequently, this research elucidates avian community composition and diversity from both taxonomic and functional perspectives at three spatial scales. I employed hierarchical clustering, indicator species analysis, ordination, linear modeling, and rarefaction-extrapolation methods to analyze bird data collected from 782 transect surveys, together with 12 environmental variables and 14 functional traits. Hierarchical clustering identified seven different avian communities along the Anatolian Diagonal. Out of the 199 birds, 14 indicator species were found for the communities. Ordination demonstrated that avian communities are separated by habitat types and climatic variables. Species with greater body mass and hand-wing index were mainly associated with the community of steppic landscapes. Linear models highlighted that greater habitat diversity and productivity were associated with a substantial increase in avian alpha diversity. Turnover was the main component of the beta diversity, reflecting species replacements across sites. The diminished beta diversity in the highly modified agricultural landscapes signaled pronounced biotic homogenization. Rarefaction-extrapolation and functional gamma hypervolume calculations revealed that the avian communities of heterogeneous landscapes, habitat mosaics with riparian vegetation, and steppic landscapes were associated with the notably high levels of gamma diversity. The findings underscore the critical necessity of enhancing habitat diversity for conserving birds of the region.