Kahramanın yolculuğu: Titana Saldırı'nın Eren Yeager'ı
Hero's journey: Attack on Titan's Eren Yeager
  1. Tez No: 958754
  2. Yazar: İREM ÇAKINKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ OSMAN ABDURREZZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Japon manga ve anime sanatının bir ürünü olan Titana Saldırı (Shingeki no Kyojin/Attack on Titan) adlı anlatıda yer alan ana karakter Eren Jeager'ın, Joseph Campbell'ın“Kahramanın Sonsuz Yolculuğu”kuramında yer alan kahraman figürü çerçevesinde çözümlenmesini amaçlamaktadır. Kahraman arketipinin kolektif bilinç dışında evrensel bir örüntüye sahip şekilde tekrarlanan yapısı, modern anlatılarda da karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Bu bağlamda, Eren Jeager'ın karakter gelişimi ve yaşadığı dönüşüm süreci, klasik kahraman tipiyle gösterdiği benzerlikler ve farklılıklar üzerinden ele alınıp değerlendirilmiştir. Eren'in anlatı boyunca izlediği yol ve bunun sonucunda geçirdiği dönüşüm, klasik kahraman arketipine dayansa da çağdaş anlatıların etkisiyle bir sapma göstererek anti-kahraman modeline evrilmektedir. Kahramanın aştığı eşikler, Campbell'ın aşamalarıyla örtüşmekte; ancak kahramanın ödül ve özellikle dönüş süreci, klasik anlatılardan farklı olarak karanlık ve yıkıcı bir biçimde gerçekleşmektedir. Bu da modern anlatılarda yer alan kahraman arketipinin yeniden kurgulanarak klasik kahramandan anti-kahramana nasıl evrildiğini açıklamaktadır. Buna ek olarak, çalışmanın bir kısmında Carl Gustav Jung'un arketipleri bağlamında Eren'in özellikle“gölge”arketipiyle olan ilişkisi çözümlenmiştir. Bu çözümleme kahramanın içsel çatışmaları, bireysel özgürlük arayışıyla toplumsal sorumluluk arasında şekillenen ikilemini gözler önüne sermiştir. Çalışma ayrıca, anlatıda yer alan dev, 9 sayısı, ağaç, su ve Türk merkezi kahraman tipinin tipolojisi gibi unsurlar aracılığıyla Türk mitolojik sisteminden izler taşıyan sembolik bir yapının incelenmesini de ortaya koymaktadır. Sonuç olarak Eren Jeager karakteri, hem evrensel kahraman kalıbının modern anlatılarda geçirdiği dönüşümü hem de kültürel aktarımda yer alan kahraman figürünün yeniden üretimini yorumlayan özgün bir anlatı kahramanı olarak değerlendirilmiş ve bu bağlamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the main character Eren Jeager, from the narrative Attack on Titan (Shingeki no Kyojin), a product of Japanese manga and anime arts, within the framework of Joseph Campbell's theory of the“Hero's Journey”. The archetype of the hero, which recurs with a universal pattern in the collevtive unconscious, continues to manifest itself in modern narratives. In this context, Eren Jeager's character development and transformation process are examined through both the similatiries to and deviations from the classical hero type. Although the path Eren follows and transformation he undergoes throughout the narrative are rooted in the classical hero archetype, they gradually diverge under the influence of contemporary storytelling and evolve into an anti-hero model. The thresholds crossed by the hero largely align with Campbell's stages; however, the final reward and especially the return phase unfold in a darker and more destructive manner compared to traditional narratives. This evolution reveals how the hero archetype in modern fiction is restructured, transforming from a classical hero into an antş-hero. In addition, a part of the study explores Eren's relationship with Carl Gustav Jung's archetypes, particularly the“shadow”archetype. This analysis exposes the internal conflict of the protagonist, shaped by the tension between the pursuit of personal freedom and burden of social responsibility. Furthermore, the study identifies a symbolic structure within the narrative that bears traces of the Turkish mythological system, through elements such as giants, the number nine, the tree, water and the typology of the central Turkish hero. In conclusion, Eren Jeager is evaluated as a unique narrative figüre that reflects both the transformation of the universal hero pattern in modern narratives and the reinterpretation of the culturally transmitted hero figüre.