The effect of EFL teachers' professional identity on their ecological assessment agency
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin mesleki kimliklerinin ekolojik değerlendirme faillikleri üzerine etkisi
- Tez No: 958755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin ekolojik değerlendirme failliği, öğrenmenin ve öğretmenin karmaşık doğasından ve küreselleşen dünyanın yüksek taleplerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Bunun bir sonucu olarak, öngörülen müfredat ve standartlaştırılmış öğrenci değerlendirmesi, öğretmenlerin değerlendirme failliğini sürekli olarak zorlayabilir. Öğretmen failliğinin rolüne yönelik artan ilgiye rağmen, Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin ekolojik değerlendirme failliği ile ilgili sınırlı çalışma mevcuttur. Ayrıca, öğretmenlerin değerlendirici olarak yeniden konumlandırılmasına ve değerlendirmede sorumlu failler olarak rol almasına vurgu vardır. İlişkisel tarama modeli uygulayan bu çalışma, Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin mesleki kimliklerinin ekolojik değerlendirme faillikleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışma ayrıca, öğretmenlerin mesleki kimliklerinin ve ekolojik değerlendirme failliklerinin cinsiyete, akademik dereceye, öğretmenlerin çalıştığı okul türüne, iş deneyimine ve öğretmenlerin mesleki gelişim topluluğuna üyeliğine göre değişip değişmediğini de incelemektedir. Bu çalışma, Diyarbakır'daki devlet okullarında ve özel okullarda çalışan 268 ilkokul, ortaokul ve lise İngilizce öğretmenini içermektedir. Katılımcı öğretmenler kolaylı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Öğretmen Ekolojik Değerlendirme Failliği Anketi (Ghiasvand ve ark., 2023), ve İngilizce Öğretmeni Mesleki Kimlik Ölçeği (Mahmoodarabi ve ark., 2021) ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğretmenlerin mesleki kimliklerinin onların ekolojik değerlendirme failliğini anlamlı ve olumlu bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Çalışma, öğretmenlerin ekolojik değerlendirme failliklerinin iş deneyimine, akademik dereceye ve mesleki gelişim topluluğuna üyeliğine göre anlamlı şekilde farklı olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca, öğretmenlerin mesleki kimliklerinin akademik dereceye ve mesleki gelişim topluluğuna üyeliğine göre anlamlı şekilde farklı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
EFL teachers' ecological assessment agency has been significantly influenced by the complex nature of learning and teaching as well as the high demands of globalized world. As a result of this, prescribed curricula and standardized student assessment can consistently challenge teachers' assessment agency. Despite the rising interest in the role of teachers' agency, there is a limited investigation on EFL teachers' ecological assessment agency. Besides, there is an emphasis on repositioning of teachers as assessors and teachers' role as responsible agents in assessment. Applying a correlational survey research, the study aimed to determine whether EFL teachers' professional identity has an effect on their ecological assessment agency. This research also examined whether EFL teachers' professional identity and their ecological assessment agency vary related to gender, academic degree, the type of school in which EFL teachers work, work experience, and EFL teachers' membership of a professional development community. This study involved 268 EFL primary, secondary and high school teachers working in state and private schools in Diyarbakır. These participating teachers were selected by the convenience sampling. Data were gleaned by“Personal Information Form”,“Teacher Ecological Assessment Agency (TEAA) Questionnaire”(Ghiasvand et al., 2023), and“English Language Teacher Professional Identity Scale”(ELTPIS) (Mahmoodarabi et al., 2021). The collected data were analysed by SPSS 27. The findings of the study indicated that EFL teachers' professional identity significantly and positively affects their ecological assessment agency. The study found that EFL teachers' ecological assessment agency was significantly different regarding work experience, academic degree, and membership in a professional development community. The study also indicated that EFL teachers' professional identity was significantly different regarding academic degree and membership in a professional development community.